Τορίνο 1-1: Ισοπαλία πλήγμα στις ελπίδες τους για Ευρώπη

SERIE A

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ
08.03.2024 | 23:42

Απογοητευμένοι οι παίκτες της Νάπολι μετά από ισοπαλία στο Champions League κόντρα στην Ουνιόν | 8 Νοεμβρίου 2023
@2023 GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Νάπολι και Τορίνο αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στην Καμπάνια και έμειναν πίσω στην κούρσα Ευρώπης της Serie A.

Νάπολι και Τορίνο πήραν από έναν βαθμό, αλλά έχασαν από δύο από το 1-1 στο “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” κι έμειναν πίσω στη μάχη για ένα καλό ευρωπαϊκό εισιτήριο, έπειτα την 28η αγωνιστική της Serie A.

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό και ευκαιρίες, ακόμα και στο 1ο μέρος που ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ. Ο Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς σταμάτησε δύο φορές τον Χβίτσα Κβαρατσχέλια και ο Άλεξ Μερέτ μία φορά τον Ντουβάν Σαπάτα, κρατώντας το 0-0.

Στο 2ο μέρος, ο Γεωργιανός σούπερ σταρ κατάφερε να νικήσει τον Σέρβο τερματοφύλακα με τάκλιν από κοντά, όμως η χαρά του κράτησε τρία λεπτά, όσα χρειάστηκε ο Αντόνιο Σανάμπρια για να ισοφαρίσει με ανάποδο “ψαλίδι” από τη μικρή περιοχή.

Η Νάπολι έκλεισε την “γκρανάτα” στο γήπεδό της στα τελευταία λεπτά, είχε δύο καλές στιγμές με αποκορύφωμα το δοκάρι του Κβατατσχέλια από τα 40 μέτρα στις καθυστερήσεις, αλλά τελικά περιορίστηκε στο 1-1.