20.9 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Τεράστια «γκέλα» για Σίτι στο 90+5′, αλλά το μυαλό όλων είναι στον Λόκιερ…

H 16η αγωνιστική της Premier League είδε το ποδόσφαιρο να περνάει – δικαίως – σε δεύτερη μοίρα, λόγω της σοκαριστικής κατάρρευσης του αρχηγού της Λούτον, Τομ Λόκιερ, στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα έχει ενημερώσει πως ο Λόκιερ έχει τις αισθήσεις του. Στα υπόλοιπα ματς, η απίστευτη «γκέλα» της Μάντσεστερ Σίτι στο φινάλε την κράτησε μακριά από την κορυφή.

Οι «πολίτες» μπορεί να προηγήθηκαν με 2-0 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας (24′ Τζακ Γκρίλις, 54′ Ρίκο Λιούις), ωστόσο δεν κατάφεραν να διαχειριστούν σωστά το παιχνίδι και οι «αετοί» ισοφάρισαν σε 2-2. Ο Ματετά σκόραρε αρχικά στο 76′, ενώ το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μικαέλ Ολίσε στο 90+5′ χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του, κρατώντας την Σίτι στο -3 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, αλλά και με ματς παραπάνω.

Η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε με 2-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Ο Κόουλ Πάλμερ βρήκε ξανά δίχτυα στο 54′ για τους «μπλε», με το δεύτερο γκολ που «σφράγισε» τη νίκη να έρχεται στο 61′ από ασίστ του Άγγλου μέσου και γκολ του Νίκολας Τζάκσον.

Η Νιούκαστλ δυσκολεύτηκε απέναντι στη Φούλαμ, αλλά έφτασε τελικά άνετα στο «τρίποντο» (3-0). Η αποβολή του Ραούλ Χιμένες στο 22′ άνοιξε το δρόμο για τις «καρακάξες», με τα τρία τέρματα να έρχονται από τος Μάιλι (57′), Αλμιρόν (64′) και Μπερν (82′).

Τέλος, η αναμέτρηση της Μπόρνμουθ με τη Λούτον ματαιώθηκε στο 60ο λεπτό με το σκορ στο 1-1, εξαιτίας της σοκαριστικής κατάρρευσης του Λόκιερ στο χορτάρι. Ο Αντεμπάγιο είχε βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 3ο μόλις λεπτό, με τον Σολάνκε να φέρνει το ματς στα ίσα. Σύμφωνα με ενημέρωση του γιατρού των «κερασιών», ο αρχηγός της Λούτον είχε τις αισθήσεις του ενώ αποχωρούσε από τον αγωνιστικό χώρο.