20.8 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Τα Χανιά νίκησαν την Καλαμάτα και περιμένουν «δώρο» του Ιωνικού

Τα Χανιά πανηγύρισαν μία κομβικής σημασίας νίκη με 2-0 απέναντι στην Καλαμάτα και εξακολουθούν να διατηρούν ελπίδες για την άνοδο στην Super League. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη βρίσκεται στο -3 από την πρωτοπόρο του νοτίου ομίλου των play-off Athens Καλλιθέα, αλλά με ματς παραπάνω, και χρειάζεται ο Ιωνικός να την νικήσει ώστε να παραμείνει εκεί η διαφορά.

Τα Χανιά άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Λεμονή, ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε στο 84ο λεπτό έπειτα από υπέροχη ενέργεια του Μανουσάκη κι εύστοχο πλασέ του Ελευθεριάδη. Τα Χανιά επέστρεψαν στις νίκες μετά και τις 4 Απριλίου και το 2-1 απέναντι στην Athens Καλλιθέα, με την Καλαμάτα να παραμένει δίχως νίκη στα play-off της Super League 2!

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Κατσούρρι (75′ Νίκολιτς), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σιλά, Λεμονής, Ντίας, Νίλι (75′ Ελευθεριάδης), Τσέλιος (64′ Μανουσάκης), Κόλα (53′ Μιούλερ), Μάναλης (75′ Βουό).ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κοβάλ, Κάνιας (46′ Ματέους), Κατάλντι (75′ Λόπεζ), Ακόστα (65′ Μπαράλες), Τζανακάκης, Κωνσταντινόπουλος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Πασάς, Γρίβας (75′ Τάτος), Αρίμπας (83′ Κωτσόπουλος).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής των play-off της Super League 2

ΠΑΕ Χανιά – Καλαμάτα 2-0 (19′ Λεμονής, 84′ Ελευθεριάδης)(29/04, 16:00) Ιωνικός – Athens Καλλιθέα, ACTION 24

Η βαθμολογία του νοτίου ομίλου των play-off της Super League 2

(Θέση – Ομάδα – Αγώνες – Βαθμοί)1. Athens Καλλιθέα 5 342. ΠΑΕ Χανιά 6 313. Ιωνικός Νίκαιας 5 274. Ηλιούπολη 5 255. Καλαμάτα 5 19