20.4 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Τα βρήκαν… σκούρα, αλλά πέρασαν στους «32» του Κυπέλλου Ρεάλ και Ατλέτικο

Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Ατλέτικο Μαδρίτης δυσκολεύτηκαν πολύ, όμως κατάφεραν να επικρατήσουν τον αντιπάλων τους και να πανηγυρίσουν την πρόκρισή τους στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ισπανίας. Η «Βασίλισσα» επικράτησε με 3-1 της Αραντίνα, ενώ οι «ροχιμπλάνκος» με 3-1 της Λούγκο, αμφότερες ομάδες της 3ης κατηγορίας.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι «κόλλησε» στο μηδέν στο πρώτο 45λεπτο απέναντι στην Αραντίνα, με τον Αρντά Γκιουλέρ να χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ωστόσο, τα γκολ δεν άργησαν να… έρθουν, με τον Χοσέλου να σκοράρει από τα «11» βήματα στο 54′ και τον Μπραχίμ Ντίας να πετυχαίνει το 2-0 στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Ροντρίγκο έκανε το 3-0 στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, με αυτογκόλ του Νάτσο να μειώνει στο τελικό 3-1 στο 90+4′.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε φάνηκε πως θα είχε ένα… εύκολο απόγευμα, αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Άνχελ Κορέα. Παρ’ όλα αυτά, ο Λεάντρο Αντονέτι ισοφάρισε σε 1-1 στο 39ο λεπτό, σε μία φάση όπου οι παίκτες της Ατλέτικο ζήτησαν στην αρχή πέναλτι σε τάκλιν του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Τότε, «μίλησε» ο Μέμφις Ντεπάι, αφού πέτυχε δύο γκολ (66′ και 74′) και «καθάρισε» την πρόκριση για τους «ροχιμπλάνκος».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της φάσης των «32»

Λούγκο – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3

Εσπανιόλ – Χετάφε 0-1

Έλτσε – Τζιρόνα 0-2

Ουέσκα – Ράγιο Βαγιεκάνο 0-2 (στην παράταση)

Αλαβές – Ρεάλ Μπέτις 1-0

Αραντίνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3

(07/01, 13:00) Αμορεμπιέτα – Θέλτα

(07/01, 13:00) Μπούργκος – Μαγιόρκα