27.3 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Ταπείνωση της Παρί στο Νιούκαστλ, «διπλά» για Σίτι και «Μπάρτσα»

Η ευρύτατης έκτασης νίκη της Νιούκαστλ επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με 4-1 ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε από τις αναμετρήσεις της Τετάρτης (4/10), για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η ομάδα του Έντι Χάου έκανε «φύλλο και φτερό» το συγκρότημα του Λουίς Ενρίκε δείχνοντας τα… δόντια της στον ανταγωνισμό και πείθοντας με την εν γένει εμφάνισή της ότι αν συνεχίσει σε τέτοιο επίπεδο απόδοσης, μπορεί να φτάσει μακριά.

Με «αόρατο» τον Εμπαπέ, η πρωταθλήτρια Γαλλίας έγινε έρμαιο στις ορέξεις των διψασμένων για διάκριση ποδοσφαιριστών των γηπεδούχων.

Στον πρώτο αγώνα στην Ιστορία των δύο ομάδων οι «Καρακάξες» προηγούνταν ήδη με 3-0 στο 50΄, απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να βγάλει αντίδραση.

Στη Λειψία, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με τον αέρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης δαμάζοντας τους «Ταύρους», που είχαν πάντως ισοφαρίσει το γκολ του Φόντεν με τον Οπέντα και κρατούσαν την ισοπαλία έως το 84ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα μίλησε η κλάση του Χούλιαν Άλβαρες, που μπαίνοντας στο παιχνίδι στο 79΄ αντί του Φόντεν έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ τους «Πολίτες» στο 84΄ με απίθανο σουτ, ενώ στο 90΄+2 έδωσε την ασίστ στον Σαρ, που αν και στόπερ τελείωσε τη φάση για το τελικό 3-1 με ένα σουτ σπάνιας τεχνικής και δυσκολίας.

Η Μπαρτσελόνα «ίδρωσε» αρκετά αλλά κατόρθωσε να περάσει νικηφόρα με 1-0 από το «Ντραγκάο» απέναντι στην Πόρτο. Την Ιστορία της συνάντησης έγραψε το γκολ του Φεράν Τόρες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ισπανό φορ να έχει μπει στο 34΄ ως αλλαγή στη θέση του Λεβαντόφσκι, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Ατλέτικο Μαδρίτης – Φέγενορντ 3-2 (14΄, 47΄ Μοράτα, 45΄+4  Γκριεζμάν – 7΄ αυτ. Ερμόσο, 34΄ Χάντσκο)Σέλτικ – Λάτσιο 1-2 (12΄ Φουρουχάσι – 29΄ Βεσίνο, 90΄+6 Πέδρο)

Η βαθμολογία: Ατλέτικο Μαδρίτης 4, Λάτσιο 4, Φέγενορντ 3, Σέλτικ 0

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Ντόρτμουντ – Μίλαν 0-0Νιούκαστλ – Παρί Σεν Ζερμέν 4-1 (17΄ Αλμιρόν, 42΄ Μπερν, 50΄ Λόνγκσταφ, 90΄+1 Σαρ – 56΄ Ερναντέζ)

Η βαθμολογία: Νιούκαστλ 4, Παρί Σεν Ζερμέν 3, Μίλαν 2, Ντόρτμουντ 1

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Λειψία – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (48΄ Οπέντα – 25΄ Φόντεν, 84΄ Άλβαρες, 90΄+2 Ντοκού)Ερυθρός Αστέρας – Γιανγκ Μπόις 2-2 (37΄ Εντιαγέ, 89΄ Μπουκαρί – 48΄ Ούγκρινιτς, 60΄ πεν. Ίτεν)

Η βαθμολογία: Μάντσεστερ Σίτι 6, Λειψία 3, Γιανγκ Μπόις 1, Ερυθρός Αστέρας 1.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Αντβέρπ – Σαχτάρ Ντόνετσκ  2-3 (3΄ Μούγια, 33΄ Μπαλικβισά – 48΄, 76΄ Σίκαν, 71΄ Ρακίτσκι)Πόρτο – Μπαρτσελόνα 0-1 (45΄+1  Τόρες)

Η βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 6, Πόρτο 3, Σαχτάρ Ντόνετσκ 3, Αντβέρπ 0.