21.3 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

«Σώθηκε» στο τέλος ο Παναθηναϊκός AKTOR και απέδρασε από τη Βαλένθια

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα στη Βαλένθια, επικρατώντας 82-81 στην 19η αγωνιστική της Euroleague, με την σωτήρια βολή του Ματίας Λεσόρ στα 1.9” πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

Με την νίκη αυτή το «τριφύλλι» κατάφερε να… σπάσει την κατάρα 18 σερί ηττών επί ισπανικού εδάφους.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Λούκα Βιλντόσα, που μέτρησε 19 πόντους με 5/7 τρίποντα, ενώ, ο Τζέριαν Γκραντ συμπλήρωσε 38 λεπτά συμμετοχής, με απολογισμό 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε καλά το ματς και μπόρεσε να προηγηθεί με 3-9. Η Βαλένθια όμως βρήκε σιγά σιγά τον ρυθμό της και προσπέρασε το «τριφύλλι», μέχρι που το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 23-22.

Οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ, χωρίς να αφήνουν η μία την άλλη να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Βαλένθια έκανε σερί 7-0, για να πάρει διαφορά πέντε πόντων (45-40). Το τρίποντο του Γκραντ όμως έκλεισε το ημίχρονο και έφερε το ματς στα ίσα (47-47).

Η Βαλένθια μπόρεσε να πάει ξανά στο +7 στο 34′ (73-66) και ο Παναθηναϊκός AKTOR αδυνατούσε να απαντήσει με μερικές κακές επιθέσεις. Στα 02:05 για το τέλος οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (77-77). Η 1/2 εύστοχη βολή του Λεσόρ στο 1.9” χάρισε την νίκη στον Παναθηναϊκό, με σκορ 82-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82