22.2 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Σόου του Γκραντ και θρίαμβος ο Παναθηναϊκός AKTOR

Ο Παναθηναϊκός AKTOR λύγισε το… ζόρικο Περιστέρι και επικράτησε 90-75 στη 13η αγωνιστική της Basket League, με τον Τζέριαν Γκραντ (26 πόντοι, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ) να ολοκληρώνει μια καταπληκτική εμφάνιση.

Αμφότερες έκαναν καλές επιθέσεις στην αρχή του ματς, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (10-13). Οι «πράσινοι» με ένα σερί 8-0 βγήκαν μπροστά και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 25-19.

Το Περιστέρι πλησίασε στην αρχή της δεύτερης περιόδου στους 2 πόντους και αργότερα ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό AKTOR. Οι δύο ομάδες έδωσαν «μάχη» και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, δίχως να αφήνουν η μια την άλλη να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Το ημίχρονο βρήκε το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη να προηγείται με 44-41, με το μπάζερ μπίτερ του Μήτρου-Λονγκ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν το ίδιο δυνατά και αύξησαν τη διαφορά τους σε 48-41. Οι «πράσινοι» όμως έδειξαν τα… δόντια τους και κατάφεραν να πλησιάσουν. Ο Γκραντ με ένα δικό του σόου χάρισε το προβάδισμα (64-63) στον Παναθηναϊκό AKTOR και το μπάζερ μπίτερ του Μωραΐτη «έκλεισε» το δεκάλεπτο με σκορ 67-63.

Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν με έναν… μονόλογο, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους στην τέταρτη περίοδο. Όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα τους, αλλά το αύξησαν κατά πολύ, ολοκληρώνοντας το ματς με σκορ 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Γκραντ 26 (5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Ναν 20 (2/2 τρίποντα, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 12 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Βιλντόσα 2 , Μωραΐτης 6 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Λεσόρ 6 , Γκριγκόνις 11 (2) , Ερνανγκόμεθ 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 14 (2/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 λάθη) , Ντάνγκουμπιτς 6, Λοβ 14 (2), Κασελάκης 9 (1) , Τόμπσον 13 (4 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 4, Ξανθόπουλος , Ρένφρο 4 (5 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 4 (1) , Χουγκάζ 7 (1)