16.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

«Σόκαρε» τη Γιουνάιτεντ η Φούλαμ

Ήττα-σοκ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη Φούλαμ στο 90+7′, με «χρυσό» σκόρερ τον Ιγουόμπι. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα έφυγε με τη νίκη (2-1) από το «Ολντ Τράφορντ», σε μία εμφάνιση που ήταν άκρως εξαιρετική. Έτοιμη για Champions League η Άστον Βίλα, κέρδισε άνετα με 4-2 την Νότιγχαμ και εδραιώθηκε στην 4η θέση της Premier League στο +5 από την Τότεναμ.

Μάντεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-2

Σόκαρε την Μάνστσεστερ Γιουνάιντετ η Φούλαμ νικώντας με 1-2 στο «Όλντ Τράφορντ» με buzzer beater στο 97′ με τον Ιγουόμπι. Οι «Κότατζερς», έβαλαν στοπ στο σερί της ομάδας του Τεν Χαγκ, και πήραν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για την συνέχεια του πρωταθλήματος μέσα στο σπίτι των «κόκκινων διαβόλων». Ο Μπάσει στο 65′  είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μαγκουάιρ στο 89′ να ισοφαρίζει προσωρινά. Ο «λυτρωτής» της Φούλαμ ήταν ο Ιγουόμπι στο 90+7′, με τον Νιγηριανό να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 3-0

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Κρίσταλ Πάλας και την Μπέρνλι, είχε πολύ VAR και 12′ λεπτά καθυστερήσεις, για ακυρωθέντα γκολ. Τελικά η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε άνετα το ματς με 3-0 σκοράροντας και τα τρία τέρματα σε διάστημα 9 λεπτών! Ρίτσαρντς, Αγιού και Ματέτα τα γκολ των γηπεδούχων, στο 68′, 72′ και 77′ αντίστοιχα.

Μπράιτον – Έβερτον 1-1

Η Μπράιτον έσωσε την παρτίδα της στο 90+6 με τον… λυτρωτή της Ντανκ και ήρθε ισόπαλη με την Έβερτον.  Οι «γλάροι»  ήταν πίσω στο σκορ από το 73′ λεπτό με γκολ του Μπρανθγουάιτ και τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο μετά την απευθείας κόκκινη του Γκίλμουρ στο 81′ . Ωστόσο έσωσε ότι σωνόταν με τον Ντάνκ στο τέλος παίρνοντας τον 1 βαθμό.

Άστον Βίλα – Νότιγχαμ Φόρεστ 4-2

Η Άστον Βίλα κέρδισε στα… χαλαρά στην έδρα της την Νότιγχαμ Φόρεστ με τριάρα στο πρώτο ημίχρονο (3-1), και ένα στο δεύτερο, με τους φιλοξενούμενους να είχαν μειώσει προσωρινά σε 3-2. Η ομάδα του Έμερι εδραιώνεται στη 4η θέση της βαθμολογίας και στις θέσεις που δίνουν το εισιτήριο για το Champions League! Μεγάλος πρωταγωνιστής της ο Ντάγκλας Λουίζ με δύο τέρματα, Γουότκινς και Μπέιλι τα άλλα δύο.  Για την Νότιγχαμ μείωσαν για το 3-1 ο Νιαχάτε στο 45+5, και ο Γκίμπς Γουάιτ για το 3-2 στο 48′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Premier League

Άστον Βίλα – Νότινγκχαμ Φόρεστ 4-2 (Ότκινς 4′, Ντάγκλας Λουίς 29′ 39′, Μπέιλι 61′ – Νιαχάτε 45+5, Γκίμπς Γουάιτ 48′)

Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 3-0 (Ρίτσαρντς 68′, Αγιού 71′, Ματέτα 79′)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-2 (Μαγκουάιρ 89′, Μπάσσει 65′, 90+7 Γιομπί)

Μπράιτον Έβερτον 1-1 (Ντανκ 90+5, Μπράνθγουέιτ 73′)