16.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Συντριβή της Μπράιτον στο «Βίλα Παρκ»

Μια εντυπωσιακή Άστον Βίλα συνέτριψε στο «Βίλα Παρκ» με 6-1 την εκ των αντιπάλων της ΑΕΚ στο Β΄ όμιλο του Europa League, Μπράιτον, βάζοντας τέλος στο σερί τριών νικών των «Γλάρων» στην Premier League.

Με πρωταγωνιστή τον Όλι Γουότκινς, που σημείωσε χατ-τρικ (14΄, 21΄, 65΄), οι «Χωριάτες» δεν αποδείχθηκαν καθόλου… ευγενικοί οικοδεσπότες στο παιχνίδι με το οποίο ξεκίνησε η 7η ημέρα στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία γκολ σε 12 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς μετά το 2-0 με τα τέρματα του Γουότκινς ακολούθησε το αυτογκόλ του Εστουπινιάν στο 26΄.

Ο Ανσού Φάτι μείωσε σε 1-3 για την Μπράιτον στο 50΄, αλλά οι ελπίδες επιστροφής των παικτών του Ντε Τζέρμπι μηδενίστηκαν στο 65΄ με το τρίτο γκολ του Γουότκινς πέτυχε το τρίτο γκολ του στο ματς, με το οποίο η Άστον Βίλα ανέκτησε προβάδισμα τριών τερμάτων.

Ο Τζέικομ Ράμσεϊ σκόραρε επίσης στο 85΄ για το 5-1, από ασίστ του Γουότκινς και ο Ντάγκλας Λουίζ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90΄+7.