16.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Στο «ρελαντί» η Σίτι 2-0 τη Νότιγχαμ

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν χρειάστηκε να φτάσει την απόδοσή της στα «κόκκινα» για να νικήσει τη Νότιγχαμ στο «Έτιχαντ», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Με αλλαγές στη σύνθεση, καθώς είχε προηγηθεί και ο αγώνας του Τσάμπιονς Λιγκ με τον Ερυθρό Αστέρα, οι «Πολίτες» σκόραραν δύο φορές (7΄ Φόντεν, 14΄ Χάαλαντ) πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο κι έφτασαν χωρίς κόπο και άγχος στο 2-0.

Οι «Πολίτες» έμειναν με 10 παίκτες σχεδόν με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ρόδρι, αλλά δεν απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ήταν στον πάγκο, καθώς ο Στιβ Κούπερ επέλεξε τον Ματ Τέρνερ για βασικό τερματοφύλακα.

Κρίσταλ Πάλας και Φούλαμ έμειναν στο 0-0 στο «Σέλχαρστ Παρκ», ενώ η Λούτον πανηγύρισε τον πρώτο βαθμό της στην εφετινή Πρέμιερ Λιγκ, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στην έδρα της, απέναντι στη Γουλβς.

Οι νεοφώτιστοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Νέτο στο 50ό λεπτό αλλά ισοφάρισαν στο 65΄ με πέναλτι του Μόρις.

Ωστόσο, δεν εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι «Λύκοι» έπαιζαν από το 39ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μπελγκάρντ.