18.8 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Στα ημιτελικά του Berlin Open η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη ξεπέρασε τον σκόπελο του πρώτου σετ και ύστερα δεν άφησε περιθώριο στην Μαρκέτα Βοντρούσοβα, της οποίας επιβλήθηκε με 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Berlin Open.

Η Σάκκαρη έκανε δυναμική εκκίνηση και με άμεσο break προηγήθηκε 2-0, για να απαντήσει η Τσέχα (Νο58 στον κόσμο) με σερί 3-0 για το προβάδισμα, παίρνοντας πίσω το χαμένο game στο σερβίς της.

Έκτοτε οι αντίπαλες κράτησαν το σερβίς τους και το πρώτο σετ κρίθηκε στο tie break, όπου η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε με 9-7.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η μορφή του αγώνα στο επόμενο σετ, όπου η Σάκκαρη ανέβασε στα… ύψη την απόδοσή της, έκανε δύο breaks στο σερβίς της Τσέχας και κατάκτησε το σετ με 6-1 και μαζί τη νίκη σε μία ώρα και 29 λεπτά αγώνα.

Ο ημιτελικός της Σάκκαρη θα διεξαχθεί απόψε (24/6), καθώς το χθεσινό πρόγραμμα πήγε πίσω. Αντίπαλός της θα είναι η Ντόνα Βέκιτς (Κροατία, Νο23), η οποία νίκησε με 6-2, 7-6 την Ρωσίδα Ελίνα Αβενισιάν (Νο81).