23.8 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Σκοποβολή: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Μάκης Μίτας

Ο πρώτος Ελληνας αθλητής που κατακτά χρυσό μετάλλιο στο σκιτ – Θρίαμβος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Μπακού – Το Twitter «χειροκροτά» τον Μίτα

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκιτ στο Μπακού κατέκτησε ο Μάκης Μίτας.

Ο Ελληνας σκοπευτής που ήδη έχει εξασφαλίσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού έγραψε Ιστορία κι έγινε ο πρώτος Ελληνας αθλητής που κατακτά χρυσό μετάλλιο στο σκιτ.

🥇Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο καταπληκτικός Μάκης Μίτας. Ο πρωταθλητής της σκοποβολής ήταν εύστοχος στις δύο τελευταίες βολές, πέρασε τον Φινλανδό Καλιόινεν και κατέκτησε το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπακού!👉Θερμά συγχαρητήρια Μάκηhttps://t.co/decc3ibAFq

— Ηellenic Olympic Committee (@HellenicOlympic) August 19, 2023

Ο Μίτας ήταν… απολαυστικός και με 56 εύστοχες βολές ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Στην δεύτερη θέση ήρθε ο Φινλανδός Καλιόνεν (με 55 βολές) και στην τρίτη ο Αιγύπτιος Μεχελμπά με 46 εύστοχες βολές.

Αναμφίβολα πρόκειται για μια μοναδική επιτυχία για την Ελλάδα και στο Twitter τα σχόλια είναι αποθεωτικά για τον Ελληνα αθλητή.

O Ωρωπιώτης Μάκης Μίτας δόξασε την Ελλάδα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα σκοποβολής στο Μπακού (Αζερμπαϊτζάν). Αναδείχτηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής στο σκητ. Εξασφάλισε πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες (Παρίσι 2024). Συγχαρητήρια από το δήμαρχο Γιώργο Γιασημάκη. pic.twitter.com/QfdA2savmz

— Δήμος Ωρωπού Municipality Oropos Attika Greece (@AttikaGreece) August 19, 2023