20.2 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Σε τροχιά τετράδας ο Προμηθέας, εύκολα ο Παναθηναϊκός με Απόλλωνα

Tην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος κοιτάζει πια ο Προμηθέας μετά τη νίκη του με 91-83 στην Πάτρα επί του Περιστερίου, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν πάντως τη διαφορά της νίκης τους στον πρώτο γύρο (88-68).

Με 23 πόντους ο Τράβις Σίμπσον οδήγησε την ομάδα του στην επιτυχία, ενώ ο Άντονι Κάουαν είχε 13 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Για το Περιστέρι ο Ντένμον μέτρησε 19 πόντους.

Το ημίχρονο έληξε με τις ομάδες ισόπαλες (47-47). Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν με την ίδια ένταση αλλά η αθηναϊκή ομάδα έβρισκε λύσεις με τον Ντένμον και στο 30΄ το σκορ ήταν στο εύθραυστο 68-65 για τον Προμηθέα.

Με τον ίδιο τρόπο μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πατρινοί και τρέχοντας σερί 9-0 ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους (77-65) με τρίποντο του Κάουαν και τη συντήρησαν ως το τέλος.

Στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός σημείωσε τη 15η νίκη του επικρατώντας με 108-77 του Απόλλωνα Πατρών και στρέφεται στην εξ αναβολής αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου.

Για τους «πράσινους», που δεν δυσκολεύτηκαν να επιβάλουν το ρυθμό τους, ο Αγραβάνης είχε 14 πόντους (κι έξι ριμπάουντ), όσους και οι Γκουντάιτις, Καλαϊτζάκης, ενώ ο Παπαγιάννης είχε 13 πόντους κι 7 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Μακ σημείωσε 19 πόντους και ο Βερτζ πρόσθεσε άλλους 15, συν 10 ασίστ.