20 C

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0: Θεαματική νίκη για τους Λονδρέζους

Η Άρσεναλ δεν συνάντησε δυσκολία απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, με τους «κανονιέρηδες» να παίρνουν τη νίκη με σκορ 5-0 και να μειώνουν στους δυο πόντους την διαφορά τους από την πρωτοπόρο Τότεναμ στην «μάχη» της Premier League.

Τα τρία από τα πέντε γκολ της Άρσεναλ προήλθαν από τον Έντι Ν’Κέτια, με τον 22χρονο Άγγλο επιθετικό να σκοράρει στο 28΄, στο 50΄ και στο 58ο λεπτό.

Το 4-0 έγινε χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φάμπιο Βιέιρα στο 88΄, ενώ ο Τακεχίρο Τομιγιάσου διαμόρφωσε το 5-0 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτόν τον τρόπο η Άρσεναλ έφτασε τους 24 πόντους, δυο λιγότερους από την πρωτοπόρο Τότεναμ.

Μάλιστα οι «κανονιέρηδες» που βρίσκεται στη 2η θέση, έχουν τρεις βαθμούς περισσότερους από την Μάντσεστερ Σίτι, με τους «πολίτες» ωστόσο να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.