19.6 C

Σάκκαρη – Παολίνι 0-2: Δεν χαμογέλασε ξανά στο Ντουμπάι

Η Μαρία Σάκκαρη δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην παρουσία της στο 1000άρι τουρνουά στο Ντουμπάι, γνωρίζοντας την ήττα από την Ιταλίδα, Τζασμίν Παολίνι με 2-0 σετ.

Μετά τα χαμόγελα από τη νίκη επί της Έμμα Ναβάρο, η Μαρία Σάκκαρη επέστρεψε στις προβληματικές εμφανίσεις, ηττήθηκε από την Ιταλίδα, Τζασμίν Παολίνι με 6-4, 6-2 και αποχαιρέτησε από τη φάση των «16» το 1000άρι τουρνουά στο Ντουμπάι.

Με τον Βέλγο, Ζιλιέν Κανίνα (είναι ο hitting partner) να βρίσκεται στο box, η Σάκκαρη επιχειρεί μια νέα αρχή και τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της είναι φυσιολογικά. Οπως στον αγώνα με τη βραχύσωμη Παολίνι, όπου η Ελληνίδα παίκτρια άρχισε καλά και στα δύο σετ (3-1, 2-0), όμως κάπου στην πορεία έχασε τον δρόμο της και μαζί το παιχνίδι.

Into the final

Jasmine Paolini books her into the quarterfinals after defeating Sakkari 6-4, 6-2. #DDFTennis pic.twitter.com/gzcfGJqDaj

— wta (@WTA) February 21, 2024

Ο αγώνας ξεκίνησησε με τρία break σε ισάριθμα games, με τη Σάκκαρη να έχει 2/2 break points, η Παολίνι 1/1 για το 2-1 υπέρ της Ελληνίδας. Η Σάκκαρη από το 0-30 με σερί πόντων κράτησε το σερβίς της, για το 3-1.

Η Παολίνι κατακτώντας το πρώτο δικό της service game μείωσε σε 3-2, αμέσως μετά προηγήθηκε 40-0 και στη δεύτερη ευκαιρία της, πέτυχε το break για το 3-3. Η 28χρονη Ιταλίδα, διατηρώντας το σερβίς της προσπέρασε με 4-3, διευρύνοντας το σερί στα τρία κερδισμένα games. Η Σάκκαρη σταμάτησε αυτό το σερί ισοφαρίζοντας εύκολα σε 4-4, με την Παολίνι να διατηρεί το προβάδισμα (5-4).

Η Σάκκαρη σέρβιρε για να μείνει στο σετ, προηγήθηκε 30-15, όμως με δικές της αστοχίες έδωσε τη δυνατότητα στην Παολίνι να φθάσει σε set point (30-40) και με διπλό λάθος η Ιταλίδα το κατέκτησε με 6-4 σε 41 λεπτά.

Η Σάκκαρη άρχισε ξανά με break το 2ο σετ και έχοντας 10-1 στους πόντους, προηγήθηκε 2-0 και 0-40 στο 3ο game, όμως η Παολίνι έβγαλε αντίδραση και στο 2ο πλεονέκτημα που δημιούργησε μείωσε σε 2-1.

Η Ιταλίδα εκμεταλλευόμενη τον εκνευρισμό και τα λάθη της Σάκκαρη, προηγήθηκε 15-40 και με το 4o break στον αγώνα, επέστρεψε στο σετ (2-2) και διατηρώντας το σερβίς της προηγήθηκε 3-2.

Η Σάκκαρη εξακολουθώντας να έχει πρόβλημα στο σερβίς και χωρίς ρυθμό στο παιχνίδι της, δέχθηκε νέο break, με την Παολίνι να ξεφεύγει με 4-2. Η Ελληνίδα παίκτρια είχε μια ευκαιρία να μείνει στον αγώνα, προηγήθηκε με 15-40, όμως και πάλι η Παολίνι είχε τις λύσεις, κάνοντας το 5-2 και με νέο break να κλείσει το σετ με 6-2 σε 41 λεπτά, εξασφαλίζοντας και την πρόκριση.