15.6 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Πρώτη νίκη για τον Παναιτωλικό στα πλέι άουτ

«Έσπασε το ρόδι» ο Παναιτωλικός στη διαδικασία των πλέι άουτ, καθώς μετά νίκησε για πρώτη φορά μετά από 3 ήττες και μία ισοπαλία, επικρατώντας στο Ηράκλειο του ΟΦΗ με 1-0 και υποχρεώνοντας τους Κρήτες σε τρίτη εντός έδρας ήττα.

Στο 17΄ ο Φελίπε σούταρε, ο Ανέστης απέκρουσε, ο Τσιλιανίδης πήρε το ριμπάουντ και έδωσε στον Λάμπρου που σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο β΄ ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος κι έφτασε τελικά στο γκολ στο 52΄ με τον Βέργο, ενώ λίγο αργότερα το τέρμα του Κορνέλιους ακυρώθηκε με χρήση VAR για οφσάιντ του Καναδού αμυντικού.

Ο ΟΦΗ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Νέιρα αστόχησε από κοντά στην κεφαλιά-πάσα του Βούρου.