16.7 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Πρόωρος αποκλεισμός του Τσιτσιπά από το Miami Open

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε… δύο μέρες ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο11) αποκλείστηκε από τον Ντένις Σαποβάλοφ (Νο126) με 2-0 σετ (6-2, 6-4), με αποτέλεσμα το «ταξίδι» του στο Miami Open να τελειώσει άδοξα σε 1 ώρα και 42 λεπτά αγώνα.

Οι δύο τενίστες, αρχικά αγωνίστηκαν την Παρασκευή (22/03), αλλά η αναμέτρηση διακόπηκε λόγω καταρρακτώδης βροχής. Έτσι, το ματς παίχτηκε την επόμενη μέρα (23/03). Εκεί, ο Σαποβάλοφ νίκησε, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον νικητή της συνάντησης ανάμεσα στον Ματέο Αρνάλντι και τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ.

Ο Τσιτσιπάς, παρά τις υψηλές προσδοκίες που είχε για αυτή την διοργάνωση, αποκλείστηκε στην φάση των «32» και τώρα θα εστιάσει στον επόμενό του στόχο και στην κατάκτηση κάποιου τροπαίου. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Έλληνας τενίστας θα αγωνιστεί και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το καλοκαίρι του 2024.