17.9 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Πρόκριση με 4άρα για Μπράιτον, συγκλονιστική ανατροπή της Μπόρνμουθ

Τα ματς του Κυπέλλου Αγγλίας εξακολουθούν να προσφέρουν θέαμα, με την Μπράιτον να πανηγυρίζει την πρόκριση στη φάση των «32» με μία απολαυστική νίκη με 4-2 επί της Στόουκ εκτός έδρας.

Τρομερή ανατροπή της Μπόρνμουθ από το 2-0, σε 3-2 στο «Λόφτους Ρόουντ», εύκολο το έργο της Σαουθάμπτον απέναντι στην Γουόλσολ (4-0), η Νόριτς του Δημήτρη Γιαννούλη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπρίστολ Ρόβερς και θα χρειαστεί επαναληπτικό για να πάρει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Η Μπράιτον βρέθηκε πίσω στο σκορ από το αυτογκόλ του Φαν Χέκε στο 16′, αλλά ισοφάρισε σε 1-1 στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με μια «οβίδα» του Πέρβις Εστουπινιάν. Ο Ντανκ με κεφαλιά έκανε το 2-1 για τους «γλάρους» στο 52ο λεπτό, όμως ο Λιούις Μπέικερ στο 63′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 2-2 για τη Στόουκ.

Ωστόσο, ο Ζοάο Πέδρο βρήκε δίχτυα εις διπλούν στα τελευταία λεπτά του αγώνα (71′ και 80′) και χάρισε την πρόκριση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας στην ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι.

Η Μπόρνμουθ μπορεί να έχανε με 2-0 από την ΚΠΡ εκτός έδρας στο πρώτο ημίχρονο (40′ Άρμστρονγκ, 42′ Ντάικς) από δύο γρήγορα γκολ, αλλά κατάφερε στο δεύτερο μέρος να γυρίσει το ματς τούμπα! Ο Ταβερνιέρ στο 48′ και ο Μουρ στο 58′ έφεραν άμεσα το ματς στην ισοπαλία, με τον Τζάστιν Κλάιφερτ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 69ο λεπτό.

Τέλος, η Νόριτς του Δημήτρη Γιαννούλη «κόλλησε» στην ισοπαλία με την Μπρίστολ Ρόβερς, με τον Δημήτρη Γιαννούλη να αγωνίζεται ως βασικός, και οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν σε επαναληπτικό για το ποιος θα πάρει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Υπενθυμίζεται πως δεν υπάρχει παράταση και όσα ματς λήξουν ισόπαλα θα πραγματοποιηθεί ρεβάνς στην έδρα της φιλοξενούμενου.

Αναλυτικά τα αποτέλεσμα στα απογευματινά ματς του Κυπέλλου Αγγλίας (06/01):

Γουότφορντ – Τσέστερφιλντ 2-1 (76′ Ράγιοβιτς, 90+5′ Ντέλε Μπασίρου – 28′ Κουίγκλεϊ)

ΚΠΡ – Μπόρνμουθ 2-3 (40′ Άρμστρονγκ, 42′ Ντάικς – 48′ Ταβερνιέρ, 58′ Μουρ, 69′ Κλάιφερτ)

Μπλάκμπερν – Κέιμπριτζ 5-2 (23′, 37′ και 45+3′ Σμότζιτς, 66′ Σίγκουρντσον, 81′ Λέοναρντ – 6′ Λάνκεστερ, 26′ Καϊκάι)

Νιούπορτ Κάουντι – Ίστλιχ 1-1 (56′ Κλαρκ – 81′ Μαγκουάιρ)

Νόριτς – Μπρίστολ Ρόβερς 1-1 (12′ Μπαρνς – 17′ Γουόρντ)

Πλίμουθ – Σάτον 3-1 (18′ Καντλ, 68′ Χάρντι, 90+2′ Γουίτακερ – 50′ Ανγκόλ)

Σαουθάμπτον – Γουόλσον 4-0 (6′ και 69′ Φρέιζερ, 59′ Μάρα, 78′ Άνταμς)

Στόουκ – Μπράιτον 2-4 (16′ Αυτογκόλ Φαν Χέκε, 63′ Μπέικερ – 45+6′ Εστουπινιάν, 52′ Ντανκ, 71′ και 80′ Ζοάο Πέδρο)

Τζίλιγχαμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-4 (14′ και 39′ Οσούλα, 83′ και 88′ ΜακΑτί)

Χαλ – Μπέρμιγχαμ 1-1 (87′ Γιάκομπ – 18′ Ζούτκιεβιτς)