21.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Πρωταθλητής χειμώνα ο ΠΑΟΚ σε μια άκρως ανταγωνιστική σεζόν

Στην πιο ανταγωνιστική σεζόν για το ποδόσφαιρο γυναικών στην Ελλάδα, ο ΠΑΟΚ είναι αυτός που αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα, κάνοντας το απόλυτο 9 στα 9. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συγκέντρωσε 27 βαθμούς, πέτυχε 36 γκολ ενώ δέχθηκε μόνο 1. Στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο ΟΦΗ με 24 βαθμούς, τρίτος ο Παναθηναϊκός με 22 και την τετράδα ολοκληρώνει η ΑΕΚ με 17.

Η αγωνιστική δράση για το 2023 έκλεισε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ που επικράτησε 5-0 του Βόλου στην Νέα Μεσημβρία και συνεχίζει το κυνήγι ενός ακόμα πρωταθλήματος, το υπ’ αριθμόν 19.

Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς βρίσκεται η ομάδα του ΟΦΗ. Οι Κρητικές επικράτησαν με σκορ 3-2 στον εξ’ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής στις 21/12 και βρίσκονται μόνες στην δεύτερη θέση, στο -3 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ και στο +2 από τον τρίτο Παναθηναϊκό. Αποτελεί την πιο απρόβλεπτη ομάδα του πρωταθλήματος καθώς δεν είναι λίγες οι φορές που έχει πάρει το τρίποντο στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο ΟΦΗ έχει στην φαρέτρα του ένα δυνατό επιθετικό όπλο, την παίκτρια που αναδείχθηκε κορυφαία ξένη ποδοσφαιρίστρια της σεζόν 2022-23 και πρώτη σκόρερ της Α’ Εθνικής γυναικών με 17 γκολ και 8 ασίστ, στο περσινό πρωτάθλημα, την Νικόλ Ριμπάνσκα.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 3η θέση έπειτα από την «λευκή» ισοπαλία που έφερε κόντρα στην ομάδα του Αστέρα Τρίπολης. Οι «πράσινες» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που δεν δόθηκε στο μαρκάρισμα της Μελισσού στη Χάρις στο 72ο λεπτό του αγώνα εκφράζοντας έντονη δυσαρέσκεια για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίστηκε η φάση από τη διαιτησία. Σε ανακοίνωση τους μετά το τέλος της αναμέτρησης ζήτησαν την παραδειγματική τιμωρία της διαιτητή.

Τέσσερις μέρες μετά, το «τριφύλλι» ανακοίνωσε τη λύση της συνεργασίας του με τον επί 2.5 χρόνια προπονητή του, Γιάννη Χαραλαμπίδη. Ο νέος τεχνικός που θα καθίσει στον πάγκο της ομάδας είναι ο Δημήτρης Ρούβαλης.

Την 4αδα του Ελληνικού πρωταθλήματος κλείνει η ΑΕΚ με 17 βαθμούς. Η Ένωση έχει 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Η Ένωση μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας με την Θεόνη Τρικάλων 2011 με σκορ 1-1, σε μια αναμέτρηση που το αποτέλεσμα της κρίθηκε στα πρώτα 45 λεπτά.

Μετά το τέλος του αγώνα ανακοινώθηκε και η λήξη συνεργασίας με τον προπονητή της, Νίκο Γκαλίτσιο. Την τεχνική ηγεσία της ομάδας ανέλαβε ο 56χρονος Νίκος Κωτσοβός.

Bαθμολογία Α΄ Κατηγορίας Γυναικών

1. ΠΑΟΚ 27 (36-1)3. ΟΦΗ 24 (20-7)2. Παναθηναϊκός 22 (20-3)4. ΑΕΚ 17 (13-4)5. ΘΕΟΝΗ ΑΟ Τρίκαλα 2011 16 (19-8) 6. Αστέρας Τρίπολης 15 (18-8)7. ΑΟ ΡΕΑ 14 (14-11) 8. Νέες Ατρομήτου 13 (14-18)9. Βόλος 2004 9 (9-17) 10. Σειρήνες Γρεβενών 7 (8-21) 11. ΓΠΟ Καστοριάς 6 (9-19)12. ΑΕΛ 6 (6-19) 13. Ολυμπιάδα Υμηττού 2 (4-20) 14. Ελπίδες Καρδίτσας 1 (4-37)