18.3 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

«Πληγώθηκε» στο 90+2′ ο Αστέρας από τον Παναιτωλικό στη μάχη της 6άδας

Ο Αστέρας Τρίπολης κράταγε τη νίκη στα χέρια του για 92 λεπτά, αλλά το γκολ του Μάριου Οικονόμου του στέρησε το «τρίποντο» (2-2). Οι Αρκάδες παραμένουν στο -4 από την 6η Λαμία στη μάχη για την είσοδο στα play-off της Super League, με τρεις αγωνιστικές να απομένουν στην κανονική περίοδο.

Ο Χουάν Μιριτέλο βρήκε… ξανά δίχτυα, ενώ το άλλο γκολ το πέτυχε ο Ερβίν Τζουκάνοβιτς. Ο Σέρχιο Ντίας είχε ανοίξει το σκορ για τους Αγρινιώτες, με τον Έλληνα αμυντικό να χαρίζει τον βαθμό της ισοπαλίας στους Αγρινιώτες.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 10ο λεπτό, αλλά το σουτ του Χουλιάν Μπαρτόλο πέρασε άουτ. Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, όμως, στο 42ο λεπτό ο Σέρχιο Ντίας νίκησε τον Γραμματικάκη και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Οι Αρκάδες βρήκαν άμεση «απάντηση», με τον Μιριτέλο να σκοράρει για άλλη μία φορά και να φτάνει τα 11 γκολ φέτος στη Super League. Μόνο ο Λορέν Μορόν του Άρη έχει περισσότερα (12).

INTIME

Ο Αστέρας Τρίπολης πίεζε πολύ στο δεύτερο μέρος και αναζητούσε το γκολ της νίκης, που θα τον έφερνε σε απόσταση… αναπνοής από την 6η Λαμία. Στο 65ο λεπτό και από κόρνερ του Νίκου Καλτσά, ο Τζουκάνοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, αλλά η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Ο «κακός χαμός» στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με τον Μάριο Οικονόμου να σκοράρει στο 90+2′ και να χαρίζει τον βαθμό στον Παναιτωλικό, ο οποίος είναι στο +3 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη. Τεράστιες χαμένες ευκαιρίες στο φινάλε, με Μιριτέλο για Αστέρα και Λομονάκο για τους Αγρινιώτες, ώστε το ματς να μην λήξει ισόπαλο.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία μετά την 23η αγωνιστική της Super League

Ατρόμητος – Άρης 0-2Παναθηναϊκός – Λαμία 2-2Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2ΑΕΚ – Κηφισιά 3-0ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-4ΟΦΗ – Πανσερραϊκός 4-0Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 2-2

1. ΑΕΚ 23 522. ΠΑΟΚ 23 513. Παναθηναϊκός 23 514. Ολυμπιακός 23 475. Άρης 23 386. ΠΑΣ Λαμία 23 347. Αστέρας Τρίπολης 23 308. ΟΦΗ 23 239. Πανσερραϊκός 23 2310. Ατρόμητος 23 23 11. Παναιτωλικός 23 1912. Βόλος 23 1713. ΠΑΣ Γιάννινα 23 1614. Κηφισιά 23 16