16.3 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

«Πετάει» στην Ευρώπη το Περιστέρι του Σπανούλη

Το Περιστέρι διπλασίασε τις νίκες του στον 8ο όμιλο του Basketball Champions League, υποτάσσοντας και την κάτοχο του τροπαίου και δις πρωταθλήτρια του BCL (2017, 2022), Τενερίφη.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη νίκησε τους Ισπανούς στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 88-81 και τους υποχρέωσε στην πρώτη ήττα τους, μένοντας πρώτη στην κορυφή με το 2Χ2.

Το Περιστέρι έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο με 10/14 τρίποντα και στο 15΄ περνούσε με 46-31, για να φτάσει στο ημίχρονο με τη διαφορά στο +14 (57-43).

Ο Φρανσίσκο με 15 πόντους και απόλυτη ευστοχία (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές) οδήγησε την επίθεση του Περιστερίου στο πρώτο ημίχρονο και ο Ραντάνοφ, που σταμάτησε στους 21, στο στο δεύτερο.

Για τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Χουέρτας, με 17 πόντους και 9 ασίστ.