22.3 C

Παναθηναϊκός 75-51: Με επιβλητική νίκη κατέκτησαν το Super Cup οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός έκανε επιβλητική εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό στο μεγάλο τελικό του Super Cup και “διέλυσε” τον “αιώνιο” αντίπαλό του με σκορ 75-51, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Με “όπλο” την ομοιογένειά του και την άμυνα, ο Ολυμπιακός “έπνιξε” τον Παναθηναϊκό και τον οδήγησε σε αρνητικό ρεκόρ πόντων στο ημίχρονο, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι από το πρώτο 10λεπτο. Οι Πειραιώτες έκαναν επίδειξη δύναμης επί των “πρασίνων” και ξεκίνησαν με το… δεξί της σεζόν, πανηγυρίζοντας τον τίτλο του Super Cup, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Ο Γιαννούλης Λαρετνζάκης με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ και ο κορυφαίος του αγώνα, για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον τελικό, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ μέσα στη ρακέτα και τον Παναθηναϊκό να τα περιμένει όλα από τον Κώστα Σλούκα. Το σκορ ήταν χαμηλό και για τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι “πράσινοι” ήταν αυτοί που… έσπασαν τα καλάθια, πετυχαίνοντα μόλις 4 πόντους, για το 16-4 στο 10′.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε μάλιστα ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έβαλε μόνο ένα καλάθι εντός πεδιάς και έγραψε αρνητική ιστορία, με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε έτσι απόλυτα και βρίσκοντας ρυθμό και από το τρίποντο, με Παπανικολάου και Λαρεντζάκη, έκανε… πάρτι στο ματς, “εκτοξεύοντας” τη διαφορά, για το 37-11 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός “ξεκόλλησε” στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Ερνανγκόμεθ, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί το μεγάλο προβάδισμά του και βρίσκοντας σκορ από πολλούς παίκτες, διατήρησε τη διαφορά του. Οι Πειραιώτες έκλεισαν έτσι την περίοδο προηγούμενοι με 56-34.

Η τελευταία περίοδος ήταν έτσι τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να “μαζέψει” τη διαφορά από τον Ολυμπιακό, ο οποίος έφθασε όμως δύο φορές στο +30′, με τον Λαρεντζάκη να συνεχίζει να “πυροβολεί” από μακριά. Οι “πράσινοι” μείωσαν τελικά στο 75-51, αλλά δεν απέφυγαν τη “βαριά” ήττα από τους Πειραιώτες στον τελικό του Super Cup, το οποίο κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Ολυμπιακός.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51.

Τα στατιστικά στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/4 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 12 (1/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (0/4 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 20 (0/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φαλ (0/3 δίποντα), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Γκάι (0/4 τρίποντα), Σλούκας 9 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκραντ 14 (2), Λεσόρ 8 (4/6 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χουάντσο 15 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα (0/3 σουτ), Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 4, Παπαπέτρου (0/2 σουτ), Αντετοκούνμπο 2, Μαντζούκας 3 (1).