18.4 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός 54-66: «Διπλός» Μήτογλου ο… σούπερ σταρ του ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη στο «ΣΕΦ» και να… σπάσει το σερί του Ολυμπιακού. Οι «πράσινοι» με ηγέτη τον Ντίνο Μήτογλου (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 μπλοκ) πήραν τη νίκη με 66-54.

Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλο θέμα σε βολές και τρίποντα, με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες των αντιπάλων του στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα, με 12-11. Ένα αρκετά χαμηλό σκορ, με τις δύο ομάδες να μην εκμεταλλεύονται όλα τα φάουλ που είχαν να δώσουν.

Ο Άλεκ Πίτερς είχε 4 πόντους για τους Πειραιώτες και ο Κάιλ Γκάι 5 για τους «πράσινους». Πολλά τα άστοχα σουτ στις δύο επιθέσεις, για αυτό και όλας είχαμε συνολικά 25 ριμπάουντ (12-13).

Ο Λεσόρ ήταν πρώτος στα μαζέματα μπάλας με 5, ενώ ακολουθούσε ο Παπανικολάου με 4.

Eurokinissi

Ο Χουάντσο με τρίποντο ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό.

Σε ένα ακόμη δεκάλεπτο, που ήταν πολύ «σκληρό» και δεν βλέπαμε πολλά εύστοχα σουτ, ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη μεγάλη διαφορά στο ματς (9 πόντοι) χάρις σε δίποντο του Μπραζντέικις στο 03:29 για το 27-18.

Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να μειώσει, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά για ένα τρίποντο (31-28).

Μιλουτίνοφ, Γουίλιαμς-Γκος και Χουάντσο, ήταν μαζί πρώτοι στον πίνακα των σκόρερ με 6. Από την άλλη στα ριμπάουντ ο Λεσόρ είχε τον πρώτο λόγο με 7 και ο Κώστας Παπανικολάου με 5.

Οι δύο ομάδες είχαν κακό ποσοστό στα τρίποντο (2/9 Ολυμπιακός και 3/15 Παναθηναϊκός), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 3/9 βολές.

Το σκορ ημιχρόνου ήταν αρκετά χαμηλό, δείγμα των πολλών άστοχων σουτ από τις δύο πλευρές.

Eurokinissi

Δεύτερο ημίχρονο

Με τρίποντο του Κάιλ Γκάι στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός, είχε ισοφαρίσει σε 31-31. Σε μία περίοδο από άποψη σκοραρίσματος θύμιζε τις προηγούμενες δύο, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το προβάδισμα ξανά στο 02:28 με τρίποντο του Μήτογλου.

Ο ίδιος παίκτης, ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, είχε στείλει τη διαφορά στους 5 (40-45) με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να μειώσει στο καλάθι, χάρις σε τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος.

Το 43-45 ήταν το τελικό σκορ περιόδου, με τις δύο ομάδες να κρατάνε το τέμπο χαμηλά. Τα ποσοστά του Ολυμπιακού, έμεναν χαμηλά στα τρίποντα 5/17 (και ο ΠΑΟ 6/22).

Οι πρώτοι που είχαν φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Μήτογλου με 14 και ο Γκος με 10.

Eurokinissi

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Γουίλιαμς-Γκος με δίποντο, είχε ισοφαρίσει σε 45-45. Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Γκάι και δίποντο του Χουάντσο, είχε πάει τη διαφορά και πάλι στους πέντε (45-50) στο 07:25.

Στα 06:18, ο Ολυμπιακός είχε μειώσει στο καλάθι (50-52). Ωστόσο ο Παναθηναϊκός, με δύο εύστοχες επιθέσεις, είχε πάει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 6 (50-56).

Ο Παναθηναϊκός, όχι απλά κατάφερα να διατηρήσει το προβάδισμά του, αλλά μπόρεσε να πάρει το «διπλό» με διψήφια διαφορά (66-54).

Καταπληκτικός Ντίνος Μήτογλου με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 μπλοκ.