20.1 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Εσπερίδες 77-66: Ραντεβού «αιωνίων» στον τελικό – Αγωνία για την Χόλμς

Στον τελικό ο Παναθηναϊκός, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό μετά από νίκη επί των Εσπερίδων με 77-66

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τις Εσπερίδες με 77-66 με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και κλείδωσε την πρόκριση στους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, έχοντας όμως και το 0-2 κατά του.

Πρώτη σκόρερ η Ριντ με 17 πόντους ενώ νταμπλ-νταμπλ έκαναν οι Ριντ (16π., 12ριμπ.) και Χατζηνικολάου (10π., 10ριμπ.), ενώ για τις Εσπερίδες ξεχώρισε η Πότερ με 21 πόντους.

Ο αγώνας

Οι αντίπαλες ομάδες ξεκίνησαν νευρικά με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να έχει τον έλεγχο. Ωστόσο οι Εσπείδες όχι μόνο μειώσαν αλλά πήραν και διαφορά 7 πόντων (20-27). Στη συνέχεια η Χολμς ανέβασε στροφές και μείωσε στο 26-27 όμως δευτερόλεπτα αργότερα τραυματίστηκε με την αγωνία στο «τριφύλλι» για το μέγεθος της ζημιάς να παραμένει μεγάλο.

Μετά την ισοπαλία του ημιχρόνου και το 35-35 το ματς συνεχίστηκε στα… ίσια με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 51-51. Η Λύμουρα με τρίποντο και η Σταμάτη στη συνέχεια με επιθετικό ρεσιτάλ αποτέλεσαν τους καθοριστικούς παράγοντες της νίκης για το παιχνίδι. Με δικό της τρίποντο έγινε το 66-65, ενώ με μπάσιμο έγραψε το καθοριστικό 71-65 στο 38′. Με το σκορ στο 73-66 στο τελευταίο λεπτό οι Εσπερίδες έχαναν τις επιθέσεις τους και έτσι ο Παναθηναϊκός σφράγισε το εισιτήριο για τους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, όντας πίσω όμως σε νίκες (2-0).

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 35-35, 51-51, 77-66

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.