24 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Πήρε το ντέρμπι με Ολυμπιακό και την πρωτιά στη regular season ο Παναθηναϊκός

Πάντα τα ντέρμπι ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό είναι ιδιαίτερα, πόσο μάλλον όταν μπορεί να κριθεί μια πρωτιά στο πρωτάθλημα, έστω και αν είναι για τη regular season. Οι «πράσινοι» υποδέχθηκαν τους Πειραιώτες για τη 17η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός «προστάτευσε» την έδρα του και με νίκη 3-1 κατάφερε να πανηγυρίσει την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, κάτι το οποίο του δίνει και το πλεονέκτημα έδρας για τα play off. Μία πραγματική… μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, τα σετ να ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί ωστόσο που μπόρεσαν να χαμογελάσουν στο τέλος της βραδιάς.

Το τρίτο σετ ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο, πόντο. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που είχε τις λεπτομέρειες με το μέρος του, κάνοντας το 2-1 με 26-24. Στο τέταρτο ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι μπορεί να κάνει το 2-2, ωστόσο με τρομερή ανατροπή, οι γηπεδούχοι κατάφεραν με 25-23, να πανηγυρίσουν μία πολύ σημαντική νίκη

ΤΑ ΣΕΤ: 25-19, 23-25, 26-24, 25-23

Πρόγραμμα/αποτελέσματα 17ης αγωνιστικής:

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1ΠΑΟΚ – Καλαμάτα 3-025/2, 18:00, Πήγασος – Κηφισιά26/2, 17:00, Μίλωνας – ΦοίνικαςΡεπό: Άθλος Οεστιάδας