24 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Πήγασος Πολίχνης: Νίκη στο Λιγκ Καπ, αφιερωμένη στον Αλέξανδρο Νικολαΐδη

Στο γυμναστήριο Πολίχνης, που φέρνει το όνομα του Αλέξανδρου Νικολαΐδη, ο τοπικός Πήγασος νίκησε τον Αριστοτέλη Σκύδρας στην πρεμιέρα των προκριματικών του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Στο γυμναστήριο Πολίχνης που φέρνει το όνομα του Αλέξανδρου Νικολαΐδη, ο τοπικός Πήγασος ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην προκριματική φάση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», επικρατώντας με 3-0 σετ του Αριστοτέλη Σκύδρας.

Συγκινητικές ήταν οι στιγμές που εκτυλίχθηκαν πριν από το πρώτο σερβίς του αγώνα, καθώς σηκώθηκε στο ΔΑΚ Πολίχνης ένα πανό αφιερωμένο στον Ολυμπιονίκη Αλέξανδρο Νικολαΐδη, που έφυγε πρόωρα από τη ζωή και τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή. Ο Νικολαΐδης μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη και το κλειστό της Πολίχνης φέρει τιμητικά το όνομά του και η νίκη αφιερώθηκε στη μνήμη του.

Την διαφορά στην αναμέτρηση την έκανε η επίθεση της ομάδας του Ηρακλή Θεοδώρου, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 63% αποτελεσματικότητα (44/70 τελειωμένες), έναντι 39% του Αριστοτέλη Σκύδρας (28/71 τελειωμένες).

Στο πρώτο σετ, με το σκορ στο 10-10 ο Πήγασος Πολίχνης «έτρεξε» σερί 5-0 και από εκείνο το σημείο και μετά πήρε τον έλεγχο του σετ, για να φτάσει στο 1-0 με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, μετά το αρχικό 5-5 ο Πήγασος Πολίχνης με πρωταγωνιστή τον Μάκη Κανέλλο ξέφυγε με +4 (10-6). Ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου μείωσε τη διαφορά στους δύο για τη Σκύδρα (15-13), όμως με νέο σερί 5-0 του Πήγασου το σκορ έγινε 20-13, για να έρθει το 2-0 σετ με 25-17.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τον Πήγασο Πολίχνης να ξεφεύγει από νωρίς στο σκορ (8-3), με τον Αριστοτέλη Σκύδρας να μην μπορεί να φέρει το σετ στα ίσια, για το τελικό 3-0 σετ με 25-20.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Διακύμανση:1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-12, 25-162ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-173ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-20) σε 67′

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 2 (2/2 επ.), Μαυροβουνιώτης 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 83% υπ. – 58% άριστες), Μήλης 11 (9/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (8/11 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Κανέλλος 11 (10/11 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 70% υπ. – 50% άριστες), Τσιράκης (λ), Γραμμενούδης, Σακόγλου 1 (1/3 επ.).

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Παπαγεωργίου 3 (3/8 επ.), Προύσαλης, Σδραυκάκης 4 (3/11 επ., 1 άσσος, 61% υπ. – 39% άριστες), Τσέλιος 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Παλαιολόγος 13 (12/24 επ., 1 άσσος) / Συναδινός (λ, 67% υπ. – 48% άριστες), Αντωνίου (67% υπ. – 33% άριστες), Βλαχόπουλος.

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Ηρακλής Θεοδώρου είπε : «Σήμερα ήταν μια δύσκολη ημέρα για όλους εμάς εδώ στην Πολίχνη. Στεγαζόμαστε στο κλειστό του «Αλέξανδρος Νικολαΐδης» ενός σπουδαίου ανθρώπου και αθλητή που χάθηκε νωρίς. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού είχαμε πει να το παλέψουμε, να τιμήσουμε την μνήμη του, όπως και την μνήμη του Νίκου Σαμαρά που είναι αφιερωμένο και το Λιγκ Καπ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, τα παιδιά μπήκαν προσηλωμένα, αποφασισμένα και κάναμε ένα ομαλό, στρωτό παιχνίδι και καταφέραμε να πάρουμε μια σπουδαία νίκη που δίνει ψυχολογία. Είναι η πρώτη νίκη στην πρώτη κατηγορία και χαιρόμαστε ιδιαίτερα γι’ αυτό. Τώρα για το αυριανό παιχνίδι, θα αντιμετωπίσουμε τον Άθλο Ορεστιάδας η οποία έρχεται κι αυτή αποφασισμένη και με πολλά φιλικά κυρίως στο εξωτερικό, την έχουμε παρακολουθήσει και από πέρυσι. Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι και θα παλέψουμε για το καλύτερο».