22.6 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Πέρασε «αέρα» η Τσέλσι στο Κύπελλο, λύτρωση με Μάτι Κας για Βίλα

Η Τσέλσι επικράτησε άνετα με 4-0 της Πρέστον και προκρίθηκε στη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Η Άστον Βίλα νίκησε με 1-0 την Μίντλεσμπρο με γκολ στα τελευταία λεπτά από τον Μάτι Κας, ενώ η Κάρντιφ των Δημήτρη Γούτα και Μανώλη Σιώπη αποκλείστηκε.

Οι «μπλε» παρότι δυσκολεύτηκαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο μέρος, τα κατάφεραν τέσσερις φορές στο δεύτερο. Ο Αρμάντο Μπρόγια με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 58′, ενώ ο Τιάγκο Σίλβα από κόρνερ έκανε το 2-0 στο 66.

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ σκόραρε το 3ο γκολ της Τσέλσι τρία λεπτά αργότερα με μία υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Έντσο Φερνάντες να πλασάρει προ κενής εστίας στο 85ο λεπτό για το τελικό 4-0.

Η Άστον Βίλα «δραπέτευσε» από την έδρα της Μίντλεσμπρο και χάρις στο γκολ που σημείωσε ο Μάτι Κας στο 87ο λεπτό προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Παράλληλα, η Κάρντιφ υπέστη «βαριά» ήττα-σοκ με 4-0 από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ και αποκλείστηκε.

Εκτός αποστολής ήταν τόσο ο Δημήτρης Γούτας, που είχε σκοράρει στο τελευταίο ματς των Ουαλών, όσο και ο Μανώλης Σιώπης!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των βραδινών αποτελεσμάτων στο Κύπελλο Αγγλίας (06/01)

Μίντλεσμπρο – Άστον Βίλα 0-1 (87′ Κας)

Σέφιλντ Γουένσντεϊ – Κάρντιφ 4-0 (2′ Γουίντας, 38′ Αυτογκόλ Σόιερς, 40′ Πάλμερ, 90+1′ Γουίλκς)

Σουόνσι – Μόρκαμ 2-0 (47′ Πατίνο, 87′ Γέιτς)

Τσέλσι – Πρέστον 4-0 (58′ Μπρόγια, 66′ Τιάγκο Σίλβα, 69′ Στέρλινγκ, 85′ Έντσο Φερνάντες)