16.1 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

«Πάρτι» της Νιούκαστλ με… καλεσμένη την Τσέλσι

Ο επιθετικός της Νιούκαστλ Αλεξάντερ Ισάκ σκόραρε μετά την επιστροφή από τον τραυματισμό του, ενώ δύο γκολ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο κι άλλο ένα προς το τέλος της αναμέτρησης, από τον Άντονι Γκόρντον, έδωσαν στη Νιούκαστλ περιφανή νίκη με 4-1 επί της Τσέλσι των 10 παικτών, στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Ο Ισάκ, ο οποίος έχασε πολλά παιχνίδια τον τελευταίο μήνα λόγω προβλήματος στη βουβωνική χώρα, αξιοποίησε ένα υπέροχο πέρασμα από τον 17χρονο μέσο Λιούις Μάιλι στην καρδιά της άμυνας της Τσέλσι για να ανοίξει το σκορ στο 13΄.

Η Τσέλσι ισοφάρισε 10 λεπτά αργότερα με τον Ραχίμ Στέρλινγκ και το ημίχρονο έληξε 1-1, αφού πρώτα ένα φάουλ του Κίραν Τρίπιερ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα ξανά ακριβώς με τη συμπλήρωση μιας ώρας, όταν ο Γκόρντον βρήκε με ακρίβεια το κεφάλι του Τζαμάλ Λασέλς κι εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βραζιλιάνος διεθνής Ζοέλιντον έριξε την Τσέλσι στα σχοινιά, σημειώνοντας το 3-1.

Οποιαδήποτε ευκαιρία είχε η Τσέλσι να επιχειρήσει μια επιστροφή εξαφανίστηκε όταν ο Ρις Τζέιμς δέχτηκε δεύτερη κίτρινη στο 73ο λεπτό. Περνώντας αρκετούς νεαρούς παίκτες από τον πάγκο, ο Έντι Χάου πέρασε τον Γκόρντον στην επίθεση κι εκείνος έκλεισε το σκορ στο 83ο λεπτό με εξαιρετική ατομική προσπάθεια.

Οι «Καρακάξες» ανέβηκαν στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League με 23 βαθμούς, ενώ η Τσέλσι είναι 10η με 16 βαθμούς. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 13ης αγωνιστικής:

Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 1-1 (27΄ Χάαλαντ – 80΄ Αλεξάντερ-Άρνολντ)Μπέρνλι-Γουέστ Χαμ 1-2 (49΄ πεν. Ροντρίγκες – 86΄ αυτ. Ο΄ Σέι, 90΄+1 Σούτσεκ)Λούτον-Κρίσταλ Πάλας 2-1 (72΄ Μενγκί, 84΄ Μπράουν – 74΄ Ολίσε)Νιούκαστλ-Τσέλσι 4-1 (13΄ Ισάκ, 60΄ Λασέλς, 61΄ Ζοέλιντον, 83΄ Γκόρντον – 23΄ Στέρλινγκ)Νότιγχαμ-Μπράιτον 2-3 (3΄ Ελάνγκα, 76΄ πεν. Γκιμπς-Γουάιτ – 26΄ Φέργκιουσον, 45΄+4, 58΄ πεν. Πέδρο)Σέφιλντ Γιουν.-Μπόρνμουθ 1-3 (90΄+7 ΜακΜπέρνι – 12΄, 50΄ Ταβερνιέ, 45΄+3 Κλάιφερτ)