18.7 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ο Τζέιμς «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Ένα πεντάλεπτο αγωνιστικό μπλακ άουτ κόστισε στον Παναθηναϊκό την ήττα με 83-91 από τη Μονακό στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 68-67 στο 33΄ κι αντί αυτό να αποτελέσει εφαλτήριο που θα τους έσπρωχνε προς τη νίκη αυτοί χαλάρωσαν, κι αφού δεν κατάφεραν έναν πρώην δικό τους, τον Μάικ Τζέιμς, γνώρισαν τη 15η ήττα σε 21 αγώνες τους.

Αντίθετα, με τη νίκη της η ομάδα του πριγκιπάτου βελτίωσε το ρεκόρ της στις 11 νίκες – 12 ήττες και πλησίασε πολύ κοντά σε είσοδο στην πρώτη οκτάδα.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε δυνατά και με καλό ποσοστό ευστοχίας προηγήθηκε στα πρώτα δέκα λεπτά με 27-19. Στη δεύτερη περίοδο όμως δέχθηκε επιμέρους σκορ 30-15, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τη βρει στο -7 (42-49).

Η Μονακό προηγήθηκε στο 24΄ με +13 (46-59), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και στο 33΄, όπως προαναφέρθηκε, πήραν προβάδισμα με 68-67.

Με τον Τζέιμς, όμως, να αναλαμβάνει δράση από την περιφέρεια, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέσα σε τρία λεπτά στο -12, καθώς δέχθηκαν ως το 36ο λεπτό σερί 12-0!

Κορυφαίος των νικητών ο Αμερικανός γκαρντ με 29 πόντους (4/7 τρίποντα), ενώ από τον Παναθηναϊκό προσπάθησαν οι Έβανς (16π.), Νέντοβιτς (16π.), Σαντ-Ρος (15π.), Ουάιτ (12π.) και Μέικον (10π.).