23.2 C

Ο Προμηθέας αποκλείστηκε από τη Μάλαγα και είπε αντίο στο BCL με το κεφάλι ψηλά

Ο Προμηθέας Πάτρας το πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι στην ισχυρή Μάλαγα, αλλά εν τέλει λύγισε με 83-90 και σε συνδυασμό με την ήττα στην Ανδαλουσία, έχασε με 0-2 ήττες τη σειρά την προημιτελικών του Basketball Champions League.

Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μια σωστή υπέρβαση στο τέλος παρά το σθένος που έδειξαν στα τελευταία λεπτά για μια απίθανη ανατροπή και έτσι τέθηκαν εκτός Final Four της διοργάνωσης, εκεί όπου θα «δώσει» το παρών η ισπανική ομάδα επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της στη διάρκεια της σειράς.

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό για τους Πατρινούς οι οποίοι ήταν τη Μάλαγα να προηγείται με 7-11, όμως στη συνέχεια βελτίωσαν κατά πολύ την άμυνά τους, χτύπησαν τον αντίπαλό τους στον αιφνιδιασμό και βρήκαν επιθετικό ρυθμό για να προηγηθούν με 17-11 κατόπιν ενός σερί 10-0 και έκλεισαν την 1η περίοδο με το σκορ υπέρ τους στο 26-23 και με ένα +3 που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν δεν υπήρχε μια ολιγωρία στα τελευταία λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα δεν άλλαξε πολύ, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά κοντά αλλά την ισπανική ομάδα να βρίσκει ρυθμό από την περιφέρεια μετά το άστοχο ξεκίνημα και να ανακτά τον έλεγχο του αγώνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της στο 43-46.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό για τους γηπεδούχους οι οποίοι έχασαν την επαφή τους με το σκορ σε αντίθεση με ό,τι συνέβαινε στο πρώτο μέρος, με την Μάλαγα να δείχνει τη σκληράδα και την εμπειρία της, να συνεχίζει να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 54-65 έχοντας αποκτήσεις διψήφια διαφορά ασφαλείας.

Οι Ισπανοί διεύρυναν το προβάδισμά τους στην 4η περίοδο, έχοντας εξαιρετικό πλέον ποσοστό από το τρίποντο, φτάνοντάς ακόμα και στο +16 (62-78). Η νίκη και η πρόκριση φαινόταν να είχε κριθεί, με τον Προμηθέα να κατορθώνει απλά με κάποια μεγάλα σουτ να μειώσει αισθητά τη διαφορά, για να φθάσει ακόμα και στο -6 (75-82), στο τελευταίο δίλεπτο. Η Μάλαγα διαχειρίστηκε την κατάσταση στο τέλος, δεν άφησε την ελληνική ομάδα να ολοκληρώσει μια απίθανη ανατροπή και εν τέλει έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-90, το οποίο σε συνδυασμό με την νίκη στο Game 1 της Ανδαλουσίας, την στέλνει στο Final Four του Basketball Champions League που θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι.

Από την πλευρά του, ο Προμηθέας πάλεψε όσο μπορούσε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ δέχτηκε μια κατάρρευση στο αντίστοιχο δεύτερο. Παρόλα αυτά, κρατάει το μαχητικό πνεύμα με το οποίο κατάφερε έστω να… αγχώσει τους Ισπανούς στο τέλος και να φύγει με το κεφάλι ψηλά στην πρώτη του συμμετοχή σε ευρωπαϊκούς προημιτελικούς στην ιστορία του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 43-46, 54-65, 83-90.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 2, Κόφι 2, Χέιλ 31 (3/5 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρέινολντς 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 4 (4 ριμπάουντ), Κάουαν 14 (1/6 τρίποντα), Ετσενίκε 16 (8/10 δίποντα), Χάμιλτον 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Στίβενς 4, Πλώτας, Λάγιος, Καραγιαννίδης.

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Ντίαθ 5 (5 ασίστ), Έτζιμ 4 (5 ριμπάουντ), Πέρι 7 (2/5 δίποντα), Σίμα, Τέιλορ 13 (1), Μπαρέιρο 5 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ 6 (4 λάθη), Καλινόσκι 23 (5/10 τρίποντα), Λίμα 3 (6 ριμπάουντ), Τόμας 6, Ντέντοβιτς 3, Κράβις 15 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/29 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 14/19 βολές, 25 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 25 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μάλαγα: 22/38 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 19/29 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 14 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη, 19 φάουλ.