18.7 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ο Ολυμπιακός προδόθηκε από την άμυνά του στην Πόλη και έχασε ευκαιρία… τετράδας

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 85-72 στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντόλου Εφές για την 30η αγωνιστική της EuroLeague, χάνοντας παράλληλα μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο τις θέσεις της πρώτης τετράδας της βαθμολογίας αφού έπεσε στο 18-12. Οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 13-17, μένοντας ζωντανοί στη μάχη για τα play-in.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με απίστευτο επιθετικό ρυθμό για τους Τούρκους οι οποίοι ξεκίνησαν με το ασύλληπτο 6/8 έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν από νωρίς στο σκορ και να προηγηθούν ακόμα και με +12 (22-10). Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε σε διάρκεια όσον αφορά το δικό του επιθετικό κομμάτι, όπου μπήκε με μεγάλη νευρικότητα και συμμάζεψε την κατάσταση για το 26-21 της 1ης περιόδου.

Στην 2η περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίζουν με υπομονή στο παιχνίδι τους, τροφοδοτώντας πρώτα τον Φολ και μετά τον Ράιτ με αποτέλεσμα να φτάσουν τη διαφορά ακόμα και στο -1 (28-27) βελτιώνοντας παράλληλα και το περιφερειακό τους σουτ. Ωστόσο, αυτή η αντεπίθεση δεν συνεχίστηκε με την Εφές να ανοίγει και πάλι τον ρυθμό με την ευστοχία της και να προκαλεί προβλήματα στην ευάλωτη άμυνα των Πειραιωτών καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί και πάλι και οι δύο ομάδες εν τέλει να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 48-37.

Στο δεύτερο μέρος και παρόλο που η Εφές διατηρούσε την επαφή της με το εύκολο σκορ, ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του βελτιώνοντας κατά πολύ τα περιφερειακά ποσοστά του και έχοντας πολύ καλό ρυθμό επιθετικά, όμως κάποιες αμυντικές ολιγωρίες στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου τον ανάγκασαν να πέσει και πάλι στο -5 (66-61), τη στιγμή που είχε καταφέρει να πάει το παιχνίδι ξανά στον πόντο.

Στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες έχασαν και πάλι τη συγκέντρωσή τους σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η Εφές να χτίσει και πάλι διψήφια διαφορά ασφαλείας με την ελληνική ομάδα να προδίδεται από την κακή της άμυνα και να αφήνει τον αντίπαλό της να συνεχίσει να νιώθει άνετα και να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Εν τέλει, η ήττα ήρθε με σκορ 85-72 την ώρα που ο Ολυμπιακός έχασε μεταξύ άλλων την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την τετράδα της βαθμολογικής κατάταξης της Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 48-37, 66-61, 85-72

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 15 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μπομπουά 11 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράιαντ 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κλάιμπερν 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Τόμπσον 3 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Πλάις 9 (3/5 τρίποντα), Όλατς, Οσμάνι 5 (1), Οτούρου 3 (5 ριμπάουντ), Γουίλις 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τζόουνς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος 3 (0/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ράιτ 6 (3/3 δίποντα, 4 λάθη), Κάναν 11 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 14 (6/6 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 19 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 17/28 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 9/12 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 17 φάουλ