23.8 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ο Κανσέλο δεν άφησε τον Δουβίκα να χαρεί

Η Θέλτα είχε σοκάρει την Μπαρτσελόνα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης προηγούμενη 2-0 των πρωταθλητών έως το 81ο λεπτό, με τον Λάρσεν να ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Γαλικίας στο 19ο λεπτό και τον Τάσο Δουβίκα να διπλασιάζει στο 76΄, δέκα λεπτά μετά την είσοδό του, με το πρώτο τέρμα του στη La Liga.

Πολύ σκληροί όμως για να πετάξουν βαθμούς αμαχητί, οι Καταλανοί έπιασαν ένα εκπληκτικό εκπληκτικό τελευταίο οκτάλεπτο και όχι μόνο κατάφεραν να μη χάσουν αλλά στο τέλος πανηγύρισαν μια ανέλπιστη νίκη με 3-2, έχοντας φέρει «τούμπα» το παιχνίδι.

Ο Λεβανότφσκι σάλπισε για την αντεπίθεση μειώνοντας στο 81ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα ο Πολωνός «δολοφόνος» ισοφάρισε, με τον Ζοάο Κανσέλο να υπογράφει την εκπληκτική ανατροπή στο 89΄, μετά από ονειρεμένη ασίστ του Γκάβι.

Έτσι οι «Μπλαουγκράνα» παρέμειναν αήττητοι στη LaLiga (5 νίκες, μία ισοπαλία) κι  έφτασαν στην πρώτη θέση την εντυπωσιακή Χιρόνα, με τη Ρεάλ να έχει παιχνίδι λιγότερο και μαζί την ευκαιρία για το 6Χ6 την Κυριακή στο ντέρμπι της Μαδρίτης, αλλά στην έδρα της Ατλέτικο.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

Αλαβές-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (18΄ Ινιάκι Γουίλιαμς, 76΄ Σανσέτ)Χιρόνα-Μαγιόρκα 5-3 (26΄ Λόπεθ, 33΄ Ντόβμπικ, 37΄ Μαρτίν, 45΄ Ερέρα, 57΄ Σάβιο – 4΄ Μουρίκι, 89΄, +90΄ Πρατς)Οσασούνα-Σεβίλη 0-0Μπαρτσελόνα-Θέλτα 3-2 (81΄, 86΄ Λεβαντόφσκι, 89΄ Κανσέλο – 19΄ Λάρσεν, 76΄ Δουβίκας)Αλμερία-Βαλένθια 2-2 (59΄, 69΄ Αρίμπας – 14΄ Ντιέγκο Λόπεθ, 64΄ Γκουέρα)