18.8 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ο διαστημικός Ολυμπιακός, διέλυσε τη Βίρτους Μπολόνια

Μπάσκετ από άλλον… πλανήτη απόψε στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διέλυσε τη Βίρτους Μπολόνια, επικρατώντας με 117-71. Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό οι ”ερυθρόλευκοι” έπαιξαν το τέλειο μπάσκετ και ισοπέδωσαν την ιταλική ομάδα. Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα οι Πειραιώτες έφτασαν τις 8 νίκες στα 12 αναμετρήσεις.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς πολύ δυνατά και μόλις στο 3′ ήταν μπροστά στο σκορ με 11-0. Στο 14′ η διαφορά είχε εκτοξευθεί στο +21(41-20) και οι γηπεδούχοι έπαιζαν χωρίς αντίπαλο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και έχοντας τρομερή ευστοχία, έφτασαν στο 25′ να είναι μπροστά στο σκορ με 71-39. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει το παιχνίδι στο +46, προσφέροντας ένα μοναδικό θέαμα στο κοινό του.

Ο Βεζένκοβ με 19 πόντους, ο Φαλ με 15, ο ΜακΚίσικ με 13 και ο Λαρεντζάκης με 11 ξεχώρισαν για τους νικητές. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18/32 τρίποντα ισοφαρίζοντας το ρεκόρ ευστοχίας , είχε 22/29 δίποντα και 33 ασίστ.