19.4 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Ο Γιάννης έστειλε τους Μπακς στον τελικό

Μυθικός Γιάννης Αντετοκούνμπο, σημείωσε 40 πόντους κι έφτασε σε double double (είχε και 13 ριμπάουντ), οδηγώντας τους Μπακς σε νίκη στην παράταση με 115-111 μέσα στο Μπρούκλιν, στον έβδομο αγώνα των ημιτελικών της Ανατολής, και στους τελικούς του NBA με 4-3 νίκες.

Οι Μπακς «επέζησαν» από τη συγκλονιστική εμφάνιση των 48 πόντων (9 ριμπάουντ – 6 ασίστ) του Κέβιν Ντουράντ, ξεπερνώντας την απώλεια των δύο πρώτων αγώνων και προχώρησαν στον τελικό της ανατολικής περιφέρειας για δέκατη φορά στην Ιστορία τους και δεύτερη στις τρεις τελευταίες σεζόν.

Εκεί η ομάδα του Μιλγουόκι περιμένει τη νικήτρια από τη συνάντηση των Φιλαδέλφεια Σίξερς και Ατλάντα Χοκς (3-3).

Στα 50:08 λεπτά μοναδικής εμφάνισης, ο Έλληνας σούπερ σταρ εκτός από τους 40 πόντους (13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/14 βολές) και τα 13 ριμπάουντ, είχε επίσης 5 ασίστ, 1 κόψιμο ενώ έκανε 3 λάθη και 3 φάουλ, έχοντας απέναντί του το κοινό του Μπρούκλιν.

Από κοντά Κρις Μίντλετον και Τζρου Χόλιντεϊ, με 23 και 13 πόντους αντίστοιχα .

Εκτός από τον εξαιρετικό Ντουράντ, που για ένα εκατοστό θα είχε σκοράρει τρίποντο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, αλλά πατούσε γραμμή όταν ισοφάρισε (109-109) και έτσι το ματς πήγε στην παράταση, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.