18.2 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός 85-77: «Πληγώθηκε» στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από τη Μονακό για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Αν και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 85-77.

Οι Πειραιώτες ήταν ανταγωνιστικοί σε όλο το ματς, ωστόσο «πληγώθηκαν» στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Κάνααν με 20 πόντους, ενώ από πλευράς Μονακό ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 24 πόντους.

Το ματς

Το πρώτο καλάθι της βραδιάς ήταν τρίποντο από τον Άλφα Ντιαλό. Ο Ολυμπιακός είχε απαντήσει με τον Μουσταφά Φαλ στο 08:47 για το 3-2. Το πρώτο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα, ήταν στο 08:07, μετά από γκολ φάουλ του φορμαρισμένου Αϊζάια Κάνααν, ενώ με νέο καλάθι του Φαλ είχε γίνει το 5-8.

Οι Μονεγάσκοι με ένα σερί 8-0, είχαν πάρει το προβάδισμα με 15-10 στο 04:25. Ο Ολυμπιακός ωστόσο, ήταν σειρά να κάνει το δικό του σερί. Με 2 πόντους από τον Γουόκαπ, 3 από τον Κάνααν και 2 από τον Μιλουτίνοφ, είχε κάνει το 17-15 στο 03:16.

Eurokinissi

Οι γηπεδούχοι, βέβαια, με ένα νέο σερί (7-0), είχαν πάρει το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 22-17. Ο Κάνααν ήταν πρώτος σκόρερ μαζί με τον Μάικ Τζέιμς, οι οποίοι είχαν από 7 πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε 5/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Οι Πειραιώτες είχαν 3 λάθη, σε αντίθεση με 1 των Μονεγάσκων.

Οι πρώτοι πόντοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν από τον Κέμπα Γουόκερ για το 25-17. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, είχε μειώσει με βολή, ενώ στο 07:44, με δίποντο του Μπλόσομγκεϊμ, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει για πρώτη φορά διαφορά 9 πόντων (27-18).

Eurokinissi

Η Μονακό είχαν τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τόμας Γουόκαπ στο 05:51 να μειώνει στους 5 (21-26). Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, είχε πάρει διαφορά 8 πόντων στο 05:41, με τον Ολυμπιακό μέχρι το 02:32 να μειώνει στο καλάθι (34-32) με τον Σίκμα.

Με τέσσερις πόντους του Μάικ Τζέιμς, η Μονακό ήταν μπροστά με 38-32, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με σερί 7-0 (γκολ-φάουλ στο τέλος από τον Σακίλ ΜακΚίσικ) πήγαν στα αποδυτήρια, με το υπέρ τους 39-38.

Eurokinissi

Φανταστικό ημίχρονο από τον Αϊζάια Κάνααν, ο οποίος είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστικής με 17 πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 47% στα δίποντα με 7/15 και 38% στα τρίποντα με 5/13. Αντίθετα, είχαν υψηλό ποσοστό στις βολές με 71% (10/14).

Το δεύτερο ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Τζον Μπράουν είχε βάλει μπροστά τη Μονακό, όμως η απάντηση από τον Άλεκ Πίτερς ήταν άμεση.

Με τέσσερις πόντους του Ουατάρα, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 45-42 στο 07:12. Σε μία περίοδο με… όχι ξέφρενο επιθετικό ρυθμό, ο Φαλ, είχε μειώσει για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Κάνααν στο 06:04 είχε κάνει το 45-47.

Eurokinissi

Στο 04:08, ο Πίτερς με 5 σερί πόντους, είχε βάλει μπροστά την ομάδα του με 52-49. Οι Μονεγάσκοι με δύο σερί τρίποντα, είχαν το προβάδισμα με 55-52 στο 03:19.

Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο, όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχαν εξαιρετική απόδοση τα τελευταία λεπτά. Αυτός είναι και ο λόγος, που με καλάθι του Ίγκνας Μπραζντέικις στα 00:24, είχαν πάρει προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 59-58.

Το πρώτο καλάθι στην τέταρτη περίοδο, ήταν με τρίποντο του Τόμας Γουόκαπ (62-58), ο οποίος έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του.

Η Μονακό είχε μειώσει, όπως ο Μιλουτίνοφ είχε κάνει το 60-65. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 είχαν πάρει το προβάδισμα, 67-65, ωστόσο με βολή του Πίτερς και τρίποντο του Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός, ήταν και πάλι μπροστά.

Στο 02:52, ο διεθνής γκαρντ, είχε 0/2 βολές, με το σκορ να είναι στο 71-71. Ο Μάικ Τζέιμς, είχε βάλει τρίποντο, ενώ ακολούθησε μία βολή, για το 77-73.

Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν αν εκμεταλλευτούν το προβάδισμά τους και πήραν τη νίκη με