19.6 C

Οι Μπρούκλιν Νετς γλίτωσαν από τον Καϊρί Ίρβινγκ και αμόλησαν το τσοπανόσκυλο των 44.7 πόντων

Είναι 21 ετών, σκοράρει 44.7 πόντους ανά αγώνα από τη στιγμή που οι Νετς παραχώρησαν τον Καϊρί Ίρβινγκ και σοκάρει το NBA με την εκτελεστική του δεινότητα. Αυτός είναι ο Καμ Τόμας, ο νέος σταρ της ομάδας του Μπρούκλιν.

Ο Τζέιμς Χάρντεν τους ταλαιπώρησε. Ο Καϊρί Ίρβινγκ τους ταλαιπώρησε πολύ περισσότερο. Οι Νετς γλίτωσαν από τους δύο σούπερσταρ και πλέον μπαίνουν σε μία νέα φάση, προς το παρόν δεν είναι ξεκάθαρο αν θα ανταλλάξουν τον Κέβιν Ντουράντ πριν εκπνεύσει η Trade Deadline (9/2 στις 23:00 Ελλάδας), σίγουρα όμως μαζί με την παραχώρηση του Ίρβινγκ κέρδισαν 2+1 στους οποίους μπορούν να στηριχθούν στην επόμενη ημέρα του οργανισμού.

Ο Σπένσερ Ντίνγουιντι θα είναι starter, ο Ντόριαν Φίνι-Σμιθ το ίδιο, ωστόσο το μεγαλύτερο κέρδος είναι ένας αθλητής που ήδη βρισκόταν στο ρόστερ και είχε δείξει τι μπορεί να κάνει. Απλώς δεν είχε αρκετό χώρο, δεν ήταν πνευματικά έτοιμος και ώριμος για να ξεχωρίσει.

Ο λόγος για τον Καμ Τόμας, έναν 21χρονο ύψους 1μ.93 γκαρντ, ο οποίος είχε στη ρούκι σεζόν του (2021/22) μέσους όρους 8.5 πόντων, 2.4 ριμπάουντ, 1.2 ασίστ και σούταρε με 52% στο δίποντο και με 83% στις βολές. Όλα αυτά, σε 17.6 λεπτά ανά αγώνα.

Στα 10 πρώτα παιχνίδια της καριέρας του ο Τόμας είχε 1.2 πόντους ανά 5.5 λεπτά. Στα επόμενα 13 παιχνίδια μέτρησε 9.8 πόντους ανά 23.3 λεπτά και σε 12 αγώνες από τις 4/2 έως τη 1/3 έγραψε 17.9 πόντους ανά 27.7 λεπτά.

Είχε σκαμπανεβάσματα, έμπαινε και έβγαινε στο ροτέισον, δεν πήρε ευκαιρίες στα playoffs και κάτι παρόμοιο συνέβη και φέτος. Σε επτά ματς από τις 4/11 έως τις 15/11 έγραψε 13.4 πόντους ανά 25.8 λεπτά, στα επόμενα 10 ματς είχε 2.5 πόντους ανά 9.2 λεπτά, αμέσως μετά έβαλε 33 πόντους στους Πέισερς και ξαφνικά βρέθηκε και πάλι στην άκρη του πάγκου.

Από τη στιγμή που οι Νετς αποφάσισαν να παραχωρήσουν τον Ίρβινγκ, ο Τόμας έχει εκτοξευθεί σε ασύλληπτα επίπεδα. Στα τελευταία τρία ματς έχει 44, 47, 43 πόντους (44.7 ανά αγώνα), σουτάρει με 56% στο τρίποντο (4.7 εύστοχα ανά 8.3 εκτελεσμένα), μαζεύει 4.7 ριμπάουντ, μοιράζει 3.7 ασίστ, παίζει 35.6 λεπτά και έχει κερδίσει με το σπαθί του το δικαίωμα να θεωρείται βασικός και αναντικατάστατος. Όποιος κι αν μπει στο ρόστερ, όποιον κι αν αποκτήσουν οι Νετς σε περίπτωση που δώσουν τον KD.

Ο Τόμας είναι ένας συγκλονιστικός σκόρερ, ένα παιδί που μπορεί να βάλει τη μπάλα στο καλάθι με κάθε τρόπο, με ντρίμπλα και εκτέλεση, με μακρινό spot σουτ, με διείσδυση και δυνατό τελείωμα, έχει αυτοπεποίθηση που σοκάρει, αλλά πρέπει και να μάθει να ισορροπεί ανάμεσα στο συναίσθημα και στην πραγματικότητα.

Οι Νετς τον επέλεξαν στο νούμερο 27 του NBA Draft 2021, ξέρουν ποιος είναι, ξέρουν τι μπορεί να τους δώσει και πλέον οφείλουν να τον υποστηρίξουν όπως υποστήριξαν και τον άλλο νεαρό τους, τον Νικ Κλάξτον που κάνει φέτος πράγματα και θαύματα (13.2 πόντοι, 9.2 ριμπάουντ, 2.6 μπλοκ ανά 29.7 λεπτά).