18.8 C

Ξέσπασε στο τέλος και πήρε το ντέρμπι της πόλης ο Άρης επί του ΠΑΟΚ [vids]

Ο Άρης επιβλήθηκε με 77-63 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με αντίπαλο του ΠΑΟΚ για την 18η αγωνιστική της Basket League, βάφοντας «κιτρινόμαυρη» την συμπρωτεύουσα. Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους και μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο το ματς που είχε χαρακτήρα ντέρμπι στα πρώτα 25-30 λεπτά, για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα στο τέλος από τους παίκτες του Γιάννης Καστρίτη.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χάρελ με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 λάθη με 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 30:11′. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τολιόπουλος που έφτασε τους 20 πόντους (6/17 σουτ) με 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 26:44′. Για τους ηττημένους, διασωθέντας ήταν ΜακΝίς με 20 πόντους και 9/9 δίποντα αλλά δεν είχε συμπαραστάτη σε ανάλογο επίπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι την νωθρότητα των γηπεδούχων ένεκα την συνεχόμενων αγώνων που είχαν στην πλάτη τους τις τελευταίες ημέρες (με Παναθηναϊκό τη Δευτέρα 05/02, με Τρέντο την Τετάρτη 07/02). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-16 στο 5′ «χτυπώντας» στο ζωγραφιστό, όμως ο Άρης αντέδρασε και έχοντας για «όπλο» το περιφερειακό σουτ, αντέστρεψε την κατάσταση και έκλεισε την α’ περίοδο παίρνοντας το προβάδισμα για το 24-22 του δεκαλέπτου.

Πλέον, το παιχνίδι είχε αποκτήσει για τα καλά χαρακτήρα ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι και καμιά από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν τα αρκετά σφάλματα των αντιπάλων τους και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 40-36, παρά το γεγονός ότι ο «Δικέφαλος του βορρά» σούταρε με καλύτερα ποσοστά σε όλους τους τομείς.

Στην επανάληψη, οι άμυνες κυριάρχησαν στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πασχίζουν να σκοράρουν και να βλέπουν τα ποσοστά τους να πέφτουν ακόμα περισσότερο. Χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου, ο Άρης κατάφερε να αποκτήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας και να ανοίξει την τελευταία περίοδο με το σκορ υπέρ του στο 58-51. Στο δ’ δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς, έσφιξαν για τα καλά την άμυνά τους και έβαλαν τέλος στις ελπίδες του ΠΑΟΚ για διεκδίκηση της νίκης, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα σκορ 77-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 20 (3/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπλούμπεργκς 1 (0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 10 (2/3 τρίποντα), Χάρελ 21 (3/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα), Μπάνκστον 6 (3/4 δίποντα), Σλαφτσάκης, Σταρκ 7 (3/9 σουτ), Σανόγκο 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7 (2/4 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλόγηρος

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 λάθη), ΜακΝίς 20 (9/9 δίποντα, 2/6 βολές), Φρίντρικσον 9 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (1/5 σουτ, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άλστον 6 (3/9 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς 1, Σχίζας 4, Τσαϊρέλης 2, Μαργαρίτης 4, Μίχαλακ 3 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 15/35 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 17/28 βολές, 40 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 15 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/36 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 14/19 βολές, 37 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 18 λάθη, 23 φάουλ