22.1 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ξέμεινε από ενέργεια ο Ολυμπιακός και ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα

Την πρώτη του ήττα στη φετινή Euroleague γνώρισε απόψε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός(1-1), ο οποίος ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 77-68, πληρώνοντας τις απουσίες, την κούραση και ένα κακό διάστημα στην τελευταία περίοδο.

H Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι, πλήγωσε την ρακέτα του Ολυμπιακού και προηγήθηκε γρήγορα-γρήγορα με επτά πόντους, 16-9 στο 6′ ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 23-16.

Οι Καταλανοί σκόραραν εύκολα από την περιφέρεια, απέναντι στους Πειραιώτες που έκαναν πολλά λάθη και δεν είχαν καλές αποφάσεις στην άμυνα. Αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενοι με 35-20 στο 14′.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως, έβγαλε αντίδραση και έκλειψε την ψαλίδα στο 20′, ούσα στο -6, 34-40.

Με… φόρα από το πρώτο ημίχρονο και με επτά σερί πόντους του Κάνααν, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 44-42 στο 22′. Το ματς έγινε ντέρμπι, όπως αναμενόταν και στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 54-56.

Με ένα επιμέρους 10-3 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και έχοντας άμυνα για σεμινάριο, οι ”ερυθρόλευκοι” έφτασαν στο +7, 66-59 στο 35′.

Με ένα σερί, όμως, 5-0 η Μπαρτσελόνα έφερε άμεσα το ματς στο καλάθι και έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε. Οι Καταλανοί συνέχισαν το σερί και πέρασαν μπροστά με 72-66 δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον ασταμάτητο από το τρίποντο, Αμπρίνες.

Οι ”μπλαουγκράνα” διαχειρίστηκαν το προβάδισμα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 77-68.

Λαπροβίτολα με 17 και Αμπρίνες με 16 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, Γουόκαπ με 14 και Πίτερς με 11 ξεχώρισαν για τον Ολυμπιακό.

Tα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77.