17.5 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Ντεμαράζ και σπουδαία νίκη Ολυμπιακού επί της Αρμάνι – Τον εδραιώνει στην 4άδα

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν στο ΣΕΦ με 67-58

Πολύ δυνατός αποδείχθηκε για άλλη μια φορά στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε για 2η φορά φέτος την Αρμάνι Μιλάνο και εδραιώνεται στην πρώτη 4άδα της Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο, ανέτρεψαν το σκορ και έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 67-58.

Μετά το τέλος της 27ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του στο 15-9, ενώ υποχρέωσε την ομάδα του Έτορε Μεσίνα στην όγδοη ήττα της (17-8, τρίτη θέση).

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με νοθρότητα στο παιχνίδι, ωστόσο με το πέρασμα του πρώτου αγωνιστικού πεντάλεπτου, η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού και την αδράνειά του στην άμυνα αντίστοιχα. Με πρωταγωνιστή τον Μέλι, οι Ιταλοί «έτρεξαν» ένα 5-0 σερί (6-11), κυριαρχώντας στο παρκέ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Έττορε Μεσίνα να προηγείται με 8 πόντους διαφορά (7-15) χάρη σε δύο καλάθια των Γκραντ και Μπεντίλ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έχοντας ως κύριους εκφραστές στην επίθεσή τους τον Σέρχιο Ροντρίγκεζ και τον Ντεβόν Χολ. Σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν. Με πρωταγωνιστές τους Μακίσικ και Σλούκα, οι Πειραιώτες κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι (23-25) περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Το πρώτο ημίχρονο του ματς ολοκληρώθηκε με τον Λαρεντζάκη να μειώνει ξανά στους 2 πόντους (25-27) χάρη σε μια εύστοχη βολή.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα το σκορ χάρη σε καλάθι που πέτυχε ο Σάσα Βεζένκοβ. Η Αρμάνι απάντησε με δύο τρίποντες «βόμβες» του Ντεβόν Χολ, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε και πάλι τις λύσεις. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο Σάσα Βεζένκοβ με ατομική ενέργεια, μείωσε τη διαφορά και πάλι στους 4 πόντους (35-39). Ο Σλούκας με εύστοχη βολή έφερε και πάλι το ματς στο καλάθι (39-41), ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +4 (39-43) για τους φιλοξενούμενους χάρη σε καλάθι που πέτυχε ο Ντατόμε, περιγράφεται στην ΕΡΤ.

Οι «ερυθρόλευκοι» με βασικό πρωταγωνιστή στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου τον Σακίλ Μακίσικ, κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ με 48-47 περίπου 7 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Τότε, ο Ντατόμε απάντησε με τρίποντο, ωστόσο ο Σλούκας ανέλαβε το ρόλο του ηγέτη και βοήθησε την ομάδα του με 8 συνεχόμενους πόντους από δύο τρίποντα και δύο βολές, να ανεβάσει στο +6 τη διαφορά (56-50). Η άμυνα των Πειραιωτών εξακολούθουσε να φαίνεται αδιαπέραστη και σύντομα, ο Ολυμπιακός ανέβασε το δείκτη του σκορ σε διψήφια μεγέθη (64-53) χάρη σε τρίποντο του Βεζένκοβ. Το τελευταίο δίλεπτο του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με 67-58.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58