18.8 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Νίκησε την ΑΕΚ και «κλείδωσε» την τρίτη θέση ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πατρών νίκησε για δεύτερη φορά φέτος στο πρωτάθλημα την ΑΕΚ, της οποίας οποίας επιβλήθηκε με 80-78 στην αχαίκή πρωτεύουσα, σε εξ αναβολής αγώνα της 15ης ημέρας.

Με ρεκόρ 15-5, οι Πελοποννήσιοι εξασφάλισαν την τρίτη θέση της κατάταξης στην κανονική περίοδο, ενώ η Ένωση είδε την επίδοσή της να υποχωρεί στο 14-7, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Προμηθέα.

Μετά από μία δυνατή μάχη ως το 30΄, διάστημα που βρήκε την ΑΕΚ στο +2 (56-58), οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου να ελέγχουν τη συνάντηση, ξεφεύγοντας με +7 στο 35΄ (63-70).

Ένα «γκολ-φάουλ» του Λούντζη έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης για τον Προμηθέα, που είδε τον Τζέριαν Γκραντ να το παίρνει προσωπικά και με εννέα σερί πόντους να ισοφαρίζει σε 75-75 στο 39΄.

Στην επόμενη επίθεση των γηπεδούχων ο Αγραβάνης έκανε με τρίποντο το 78-75, με τον Ματσιούλις να ισοφαρίζει με τον ίδιο τρόπο, στα 7΄΄ πριν τη λήξη (78-78).

Κι ενώ η παράταση φάνταζε ως το πιο πιθανό ενδεχόμενο, ο Τζέριαν Γκραντ φρόντισε με buzzer beater δύο πόντων να «γράψει» το τελικό 80-78 και να διευρύνει σε 10-0 το εντός έδρας αήττητο του Προμηθέα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 23 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 18.