17.8 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Μπασκόνια 74-75: «Άγγιξε» την ανατροπή αλλά… πληγώθηκε στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Μπασκόνια για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν φτάσει να χάνουν για 18 πόντους, ήταν μια ανάσα από τη νίκη του αγώνα, ωστόσο με καλάθι του Μίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Βάσκοι πήραν τη νίκη με 75-74.

Άλεκ Πίτερς και Αϊζάια Κάνααν, ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με 23 πόντους και 22, 8 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 3-4 πλέον στη διοργάνωση και κάνανε τη δεύτερη διαδοχική τους ήττα.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Αϊζάια Κάνααν, είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του αγώνα με δίποντο στο 09:48. Η Μπασκόνια είχε ισοφαρίσει με καλάθι του Ρέιστ, αλλά από το 06:36 (με τρίποντο του Παπανικολάου) ο Ολυμπιακός είχε ένα σερί 11-0 μέχρι το 05:23 για το 13-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο στην αρχή του ματς, με την Μπασκόνια να μειώνει μετά από time out σε 13-7.

Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπους να ξεφύγει στο σκορ, με την επίθεσή του να ήταν άκρως αποτελεσματική. Στα 00:44 με τρίποντο του Κάνααν, η διαφορά είχε πάει στους δέκα (26-16). Οι Βάσκοι ωστόσο, με δύο εύστοχες επιθέσεις, έριξαν τη διαφορά στους 4 στο τέλος του δεκαλέπτου (26-20).

Τρομερή πρώτη περίοδος από τον Άλεκ Πίτερς με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Αϊζάια Κάνααν είχε 7 πόντους και 1 ριμπάουντ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 56% στα τρίποντα (5/9) και 57% στα δίποντα (4/7).

Eurokinissi

Η Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε μπει… φουριόζα. Με ένα σερί 8-0 από το 09:38, μέχρι το 08:04 με κύριο πρωταγωνιστή τον Μαρίνκοβιτς, είχε πάρει το προβάδισμα με 28-26. Ο Ολυμπιακός είχε ισοφαρίσει με τον Γκος, όμως οι Ισπανοί… δεν αστειευόντουσαν.

Μέχρι το 04;47 με καλάθι του Κότσαρ, είχαν περάσει μπροστά για 8 (38-30). Όχι μόνο αυτό, αλλά με βολές του Χάουαρντ, είχε πάρει διψήφιο προβάδισμα στο 02:42 με 42-32. Η εξαιρετική Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχε πάρει προβάδισμα μέχρι και 18 πόντων (50-32).

Το τελικό σκορ ημιχρόνου (35-50) διαμόρφωσε με τρίποντο ο Κώστας Παπανικολάου. Ένα δεκάλεπτο που σίγουρα έβγαλε πολλά προβλήματα του Ολυμπιακού, ειδικά στην άμυνα, με το επιμέρους σκορ να ήταν 9-30.

Ο Μονέκε είχε 11 πόντους για τους Βάσκους, ενώ οι Σαντεκέρσκις και Μαρίνκοβιτς από 8. Εξαιρετικό ποσοστό της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στα δίποντο με 75% (12/16) θέμα που είχε και κόντρα στη Φενέρ ο Ολυμπιακός.

Eurokinissi

Δεύτερο ημίχρονο

Η Μπασκόνια με βολή του Χάουαρντ, είχε αυξήσει το προβάδισμα της στους 16. Ο Ολυμπιακός είχε βρει τους πρώτους του πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Αϊζάια Κάνααν.

Ο ίδιος παίκτης στο 08:49 είχε ευστοχήσει ξανά από τα 6:75 για το 41-53. Από το 06:49 (45-61) μέχρι το 04:00, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα σερί 8-0 και είχαν μειώσει μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (53-61).

Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός που σίγουρα είχε πολύ πιο βελτιωμένη εικόνα με τη δεύτερη περίοδο, κατάφερε να τελειώσει το δεκάλεπτο, όντας πίσω στο σκορ με 7 πόντους (60-67).

Εκπληκτικός Κάνααν με 21 πόντους, ενώ ο Πίτερς είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, είχε βελτιώσει τα ποσοστά της στα σουτ, τόσο στα τρίποντα, όσο και στα δίποντα.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Κάνααν είχε μειώσει στους 5 με δίποντο (62-67). Όχι μόνο αυτό, αλλά στο 08:22, με λέι απ του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός είχε μειώσει στον πόντο (66-67).

Eurokinissi

Οι Ισπανοί με δίποντο του Κοστέλο και δύο βολές του Μονέκε στο 05:04, είχαν το υπέρ του σκορ με 71-66. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης στο 03:07 έβαλε ένα «μεγάλο» τρίποντο και είχε μειώσει σε 69-71 για τον Ολυμπιακό, με 03:09 να απομένουν.

Όχι μόνο αυτό, αλλά μετά από time out ο εκπληκτικός Άλεκ Πίτερς έβαλε τρίποντο για το 72-71. Οι «ερυθρόλευκοι» με βολές του Λαρεντζάκη ήταν μία ανάσα από τη νίκη, ωστόσο με δίποντο του Μίλερ στα τελευταία κλάσματα του δευτερολέπτου, η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 75-74.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75