17.5 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Μπάγερν Μονάχου 77-69: Αντίδραση στο Φάληρο και επιστροφή στις νίκες

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Μπάγερν Μονάχου για τη 13η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 77-69.

Μπορεί να ζορίστηκαν στο τέλος, αλλά οι Πειραιώτες πήραν το θετικό αποτέλεσμα, έχοντας το προβάδισμα του σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο.

Τέσσερις παίκτες του Ολυμπιακού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Πίτερς, Γουόκαπ, Λαρεντζάκης, Μιλουτίνοφ) με τους πρώτους 2 να είχαν από 14.

Το πρώτο ημίχρονο

Τους πρώτους πόντους της αναμέτρησης τους πέτυχε με βολές ο Κάρσεν Έντουαρντς στο 09:23 για την Μπάγερν Μονάχου. Ο Ολυμπιακός είχε απαντήσει με δίποντο του Τόμας Γουόκαπ.

Ο Κώστας Παπανικολάου, είχε δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 07:00 (4-2). Με τρία σερί τρίποντα (Γουόκαπ, Κάνααν, Πίτερς), οι Πειραιώτες, είχαν πάρει προβάδισμα 1 πόντων (13-2) και είχαν σερί 13-0.

Eurokinissi

Με νέο τρίποντο του Κάνααν στο 03:12, ο Ολυμπιακός είχε πάρει για πρώτη φορά διαφορά 14 πόντων (18-4) Ο Παπανικολάου από τα 6.75 είχε κάνει το 22-6. Το τελικό 24-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ήταν ,προστά με το ευρύ 24-8.

Εξαιρετική πρώτη περίοδος από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία είχε 4/9 δίποντα και 5/8 τρίποντα, με τον Γουόκαπ να είναι πρώτος σκόρερ με 8 πόντους.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο το είχε πετύχει ο Νίκολα Μιλουτίνοφ στο 08:55 για το 26-8, με την Μπάγερν Μονάχου να απαντά με σουτ του Φρανσίσκο. Οι Βαυαροί με βολή του Καρτσένκοφ είχαν μειώσει τη διαφορά στους 14 (28-14), με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει τρίποντο με τον Λαρεντζάκη στην επόμενη επίθεση.

Η διαφορά είχε φτάσει τους 19 στο 04:33, με τον Νίκολα Μιουτίνοφ να ευστοχεί σε κάρφωμα, ενώ ο Λαρεντζάκης με βολή είχε κάνει το 36-16 (+20). Με ένα σερί 8-0, η Μπάγερν στο 01:04 είχε μειώσει στους 13 (39-26).

Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ήταν μπροστά στο σκορ με 41-29. Τα στατιστικά των γηπεδούχων στα σουτ δεν είχαν αλλάξει, με τους Γερμανούς να δείχνουν καλύτερο πρόσωπο επιθετικά στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Φαλ και Γουόκαπ ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 7 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο στο 08:29, είχε βάλει τους πρώτους πόντους του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ είχαν ακολουθήσει δύο βολές και καλάθι του Πίτερς.

Οι Βαυαροί είχαν απαντήσει με τρίποντο του Γουέιλερ-Μπαμπ στο 06:17, ένα του Έντουαρντς και ένα δίποντο του Ελίας για το 48-37. Οι Γερμανοί, είχαν βελτιωθεί και με δίποντο του Έντουαρντς στο 03:22, είχαν μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (48-39).

Eurokinissi

Ο Κάνααν είχε σταματήσει το σερί της Μπάγερν και με δίποντο είχε κάνει το 50-39. Με τέσσερις σερί πόντους του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός στα 00:50, είχε κάνει το 54-41.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 54-44. Ο Ολυμπιακός είχε 0/4 τρίποντα και λιγότερα ριμπάουντ, ωστόσο είχαν χάσει μόνο για 2 πόντους στην τρίτη περίοδο, έχοντας το υπέρ τους προβάδισμα για 10 πόντους.

Με τρίποντο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, είχε βάλει τους πρώτους πόντους του 4ου δεκαλέπτου, με την Μπάγερν να απαντάει με δίποντο του Μπράνκοβιτς.

Eurokinissi

Ο Πίτερς με τρίποντο και μία βολή, είχε κάνει στο 08:37 το 61-46. Οι «ερυθρόλευκοι» κράταγαν τη διαφορά τους ψηλά και με τρίποντο του Λαρεντζάκη είχε γίνει το 64-49. Στο 06:24, με γκολ-φάουλ του Τόμας Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός είχε κάνει το 67-52 και είχε «απαντήσει» σε αντίστοχο έμμεσο τρίποντο του Ράντονιτς.

Με τρίποντο του Μπονγκά, οι Βαυαροί είχαν μειώσει στους 12, ωστόσο ο Πίτερς με γκολ-φάουλ είχε κάνει το 70-55.

Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειριζόντουσαν σωστά το προβάδισμά τους και 02:18 πριν τη λήξη, ήταν μπροστά με 73-60. Με τρίποντο του Φρανσίσκο και γκολ-φάουλ του Χάρις, οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει στους 7 (73-66) στο 01:12.

Με δύο εύστοχες βολές του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός είχε κάνει το 75-66, αλλά ο Χάρις είχε απαντήσει με τρίποντο.

Ο Φρανσίσκο είχε αστοχήσει σε λέι απ και ο Γουόκαπ με δύο εύστοχες βολές, είχε κάνει το 77-69 στα 00:20. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.