22.6 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Με την «ψυχή στο στόμα» η πρόκριση του Παναιτωλικού στο Κύπελλο

Με τον Στεργιάκη να αποκρούει δύο πέναλτι στη διαδικασία, όσα και ο συνάδελφός του Αυγερινός, ο Παναιτωλικός πήρε πολύ δύσκολη πρόκριση για τη φάση των «16» στο Κύπελλο Ελλάδας νικώντας στη «ρουλέτα» της ασβεστένιας βούλας τον Διαγόρα στη Ρόδο.

Τα «Καναρίνια» επιβλήθηκαν των γηπεδούχων με 4-3 στα πέναλτι, αφού η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και η ημίωρη παράταση ολοκληρώθηκαν με ισοπαλία, 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό, όταν στην πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια που ολοκλήρωσαν ο Μπαλντασαρά βρήκε τον Τορεχόν στην περιοχή κι εκείνος έδωσε στον Βοϊλή, που απλώς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν να διατηρήσουν για πολύ το προβάδισμα, καθώς το συγκρότημα του «σμαραγδένιου νησιού» κέρδισε πέναλτι στο 29΄, σε ανατροπή του Γκάτα από τον Στάγιτς και ο Μανιάς ισοφάρισε στο 31΄.