20.2 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Μεγάλο διπλό – ανάσα του Άρη κόντρα στο «άδειο» Περιστέρι

Στο μεγάλο ντέρμπι του σαββατοκύριακου, ο Άρης επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου (13/04) μέσα στην έδρα του Περιστερίου με 82-75 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top-6 της Basket League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβγαλε αντίδραση μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα, «δηλώνοντας» μεταξύ άλλων, παρών στη διεκδίκηση της εισόδου στην τετράδα της βαθμολογικής κατάταξης ενόψει της μάχης των Playoffs.

Από την άλλη, το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη, «άδειο» από την μεσοβδόμαδη υπερπροσπάθεια κόντρα στη Βόννη για το BCL, έμεινε από ενέργεια και γνώρισε την εντός έδρας ήττα. Παρόλα αυτά, δεν «πληγώθηκε» βαθμολογικά αφού εξακολουθεί να είναι αγκαλιά με την τρίτη θέση της κατάταξης.

Το ξεκίνημα ήταν καταιγιστικό για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι βρήκαν εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό από την αρχή της αναμέτρησης και κατάφεραν να κλείσουν την 1η περίοδο με το σκορ υπέρ τους στο 14-27.

Ωστόσο στη συνέχεια, η ομάδα των Δυτικών προαστίων αντέδρασε και με ένα ευρύ επιθετικό σερί μείωσε για το 24-27 και εν τέλει να προσπεράσει με 40-37, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Με το 26-10 που έτρεξε το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη, έπεσε η επιθετική παραγωγικότητα του Άρη κυρίως από την περιφέρεια, ενώ η πλάστιγγα των ριμπάουντ έγειρε υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα μεταξύ των δύο ομάδων ήταν πιο κλειστή και αμφίρροπη, με τους «κίτρινους» να ανακτούν τον έλεγχο και το προβάδισμα για να μπουν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 57-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ευτύχησε να προηγηθεί ακόμα και με +12 (63-75 στο 35′) εκμεταλλευόμενη το έλλειμμα ενέργειας και την έλλειψη καθαρού μυαλού των γηπεδούχων οι οποίοι παρόλα αυτά προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και να ξαναμπούν στο ματς και κατάφεραν αφού έφτασαν το παιχνίδι στο καλάθι (73-75) στο τελευταίο λεπτό. Παρόλα αυτά, ο Άρης ήταν πιο ψύχραιμος, έβαλε τις κρίσιμες ελεύθερες βολές και εν τέλει έφτασε σε ένα μεγάλο αποτέλεσμα επί του Περιστερίου με 82-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 12 (5 ριμπάουντ), Ράγκλαντ 10 (3 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 12 (2/2 τρίποντα), Τόμπσον 2 (6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 2, Λοβ 10, Πουλιανίτης, Κασελάκης 10 (4 ριμπάουντ), Ρένφρο 6, Γουίλιαμς 5, Ζούγρης 2 (7 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 14 (7 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπολούμπεργκς 16 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3, Χάρελ 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλαφτσάκης, Σταρκ 12 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 8, Περσίδης, Ντε Σόουζα 9, Καλόγηρος, Ριντ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 23/43 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 20/25 βολές, 41 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 19 λάθη, 5 κλεψίματα, 6 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/39 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 15/21 βολές, 34 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 14 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα