23.4 C

Λούντβιγκσμπουργκ 84-79: Αγχωτική νίκη στην πρεμιέρα της στο Basketball Champions League

Αν και ήταν πίσω στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η ΑΕΚ κατάφερε να «λυγίσει» την Λούντβιγκσμπουργκ στο Olympic Hall των Άνω Λιοσίων με 84-79 και να μπει με το… δεξί στο φετινό Basketball Champions League.

Δικό της το… θρίλερ! Κάνοντας τεράστια προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, σε άμυνα και επίθεση, η ΑΕΚ νίκησε με μεγάλη δυσκολία την Λούντβιγκσμπουργκ στα Άνω Λιόσια (81-79) και μπήκε με το… δεξί στο φετινό Basketball Champions League.

Ο Κουζμίνσκας ήταν πρώτος σκόρερ της Ένωσης με 15π., ενώ καθοριστική συμβολή είχε ο Χολ με 12π. και 8 ασίστ, ξεχωρίζοντας με την εμφάνισή του στο φινάλε του αγώνα.

Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό της, αφού στο 5-0 της ΑΕΚ, οι Γερμανοί απάντησαν με ένα 19-7 και προηγήθηκαν 19-12 στη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά.

Η Ένωση είχε σε καλή μέρα τους ΜάκΛεμορ και Κουζμίνσκας, όμως δεν είχε το μακρινό σουτ (μόλις 2/12 τρίποντα). Παράλληλα, αδυνατούσε να βρει το «φάρμακο» για την επιθετική ικανότητα του Μπούι και την «δύναμη» του Γκρέιβς κάτω από το καλάθι.

Το «χλιαρό» ξεκίνημα της ΑΕΚ στο 4ο δεκάλεπτο έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος, όταν με σερί 8-1 και πρωταγωνιστή τον Εντίγκιν προηγήθηκαν 69-62 με 6,5 λεπτά να απομένουν. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Λάνγκστον Χολ και με εκπληκτική παρουσία σε άμυνα και επίθεση, ηγήθηκε της αντεπίθεσης της ΑΕΚ και σε επί μέρους σκορ 13-4, μετατρέποντας το σε βάρος της 68-75 στο 36:30 σε προβάδισμα 81-79, 38 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Ο Μέλσον αστόχησε στο καθοριστικό δίποντο και ο Κουζμίνσκας με κάρφωμα «υπέγραψε» την «κιτρινόμαυρη» νίκη με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 44-43, 61-61, 84-79

ΑΕΚ (Πλάθα): Φλιώνης 2 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χολ 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κουζμίνσκας 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), ΜακΡέι (0/4 σουτ), Ραντλ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χατζηδάκης 3, Καμπενγκέλε 8 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 2, ΜάκΛεμορ 13 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου 6 (4/4 βολές), Τίλμαν 14 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΛΟΥΝΤΒΙΧΣΜΠΟΥΡΓΚ (Κινγκ): Εντίγκιν 15 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρέιβς 17 (7/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάμοντ 10 (2/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Λούις 5 (1), Μέλσον 4 (0/8 σουτ), Μπάρε 4, Μπούι 13 (2/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Πάτρικ, Τσάιλντς 9 (1), Πλέτα, Πόλας 2

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 28/47 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 22/28 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 16 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Λούντβιχσμπουργκ: 22/51 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 8/11 βολές, 45 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 22 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη