20.2 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Κυριαρχία του Παναθηναϊκού AKTOR στο πρωτάθλημα και… σούπερ Σλούκας με Ολυμπιακό

Ντέρμπι «αιωνίων» στο ΟΑΚΑ το οποίο βάφτηκε για δεύτερη σερί φορά με… πράσινο χρώμα. Ο Παναθηναϊκός AKTOR υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό για τον τρίτο γύρο της Basket League με το «τριφύλλι» να επικρατεί με 77-71. Ένα ματς που τα είχε… όλα, πολλές εναλλαγές στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς μπροστά στο σκορ και δεν άφησε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Απίστευτη εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος με τρίποντο… βόμβα στο τέλος, κατάφερε να δώσει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του και ουσιαστικά να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR. Ο διεθνής γκαρντ τελείωσε το ματς με 10 πόντους 1 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Το ματς:

Εξαιρετικός ρυθμός από την αρχή του αγώνα. Πολλές εναλαγές στο ματς και το γεγονός ότι είχαν γίνει ελάχιστα ομαδικά φάουλ βοηθούσε. Ο Παναθηναϊκός AKTOR ανέβασε την απόδοσή του τα τελευταία δευτερόλεπτα και είχε το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 23-16, μία διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη στο ματς.

Ο Μήτογλου (7 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και ο Κώστας Σλούκας (3 πόντοι, 5 ασίστ) ξεχώριζαν από πλευράς γηπεδούχων, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Κάνααν με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν ο μπροστάρης των Πειραιωτών.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε ξεκινήσει καλά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν σε εξαιρετική βραδιά αμυντικά. Ο Ολυμπιακός ζοριζόταν πολύ στο να σκοράρει, ωστόσο τα τελευταία τέσσερα λεπτά είχε βρει ρυθμό και αυτός είναι ο λόγος που πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 5 πόντους (38-33), ενώ η διαφορά είχε φτάσει τους 17.

Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 13/22 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 0/1 βολές, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» 8/13 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 8/12 βολές. Ο Μήτογλου ήταν πρώτος σκόρερ με 10 πόντους, ενώ δεύτερος ήταν ο Αϊζάια Κάνααν με 9.

Το δεύτερο μέρος:

Ο Ολυμπιακός είχε ξεκινήσει το 3ο δεκάλεπτο όπως τελείωσε το δεύτερο. Οι Πειραιώτες είχαν βρει λύσεις επιθετικά και είχαν καταφέρει να κάνουν την ανατροπή. Παρά το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει ρυθμό και ο Κέντρικ Ναν είχε 4 φάουλ, ο Παναθηναϊκός AKTOR μπόρεσε να βγάλει αντίδραση.

Με μπροστάρη τον Ματίας Λεσόρ αλλά και τον εξαιρετικό Χουάντσο, είχαν ολοκληρώσει το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 59-55. Οι «πράσινοι» είχαν βελτιώσει την αμυντική τους γραμμή, αλλά και τα ριμπάουντ στα οποία ανά διαστήματα είχαν πρόβλημα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε κάτι παραπάνω από… ροκ ρυθμό. Εκεί που ο Παναθηναϊκός AKTOR πήγαινε να πάρει διαφορά, ο Ολυμπιακός έβγαζε αντίδραση με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στο σκορ πόντο πόντο.

Τα τελευταία λεπτά, οι «πράσινοι» με σωστή άμυνα και καλές επιθέσεις, μπόρεσαν να ανακτήσουν το προβάδισμά τους, ο Κώστας Σλούκας έβαλε τρίποντο… βόμβα και κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη με . Δεύτερο διαδοχικό ντέρμπι στο πρωτάθλημα που γίνεται… πράσινο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαπέτρου 4 (2/4 δίποντα), Ναν 17 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 15 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2 (1/4 σουτ), Μωραΐτης, Λεσόρ 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές), Γκριγκόνις 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 15 (4/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 18 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 3, Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 15/19 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/20 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη