20.2 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Κνακ Ροζελάρε – Ολυμπιακός 0-3: Μεγάλο διπλό για τους ερυθρόλευκους που έμειναν ζωντανοί για την πρόκριση

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας αψεγάδιαστη εμφάνιση επικράτησε 3-0 σετ της Κνακ Ροζελάρε και έμεινε ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης στο Champions League.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στο πιο καθοριστικό ματς μέχρι τώρα στο Champions League. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 3-0 σετ στο Βέλγιο της Ροζελάρε και έμειναν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης.

Ο Ολυμπιακός ήταν αψεγάδιαστος στο σερβίς τους, η υποδοχή του πήρε άριστα και όλα αυτά έκαναν πιο εύκολο το έργο του Τράβιτσα. Γενικότερα όλοι οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί και πλέον θα δώσουν μάχη για τη δεύτερη θέση.

Το ματς: Στην αρχή του αγώνα οι Βέλγοι μπήκαν καλύτεροι και διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι το 11-11. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του σετ και κατάφερε να προηγηθεί με τρεις 18-21.

Οι Βέλγοι αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσα (22-22) με άσο του Ρότι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 25-25, τότε ο Ρότι αστόχησε σε επίθεση και στη συνέχεια ο Ιντάλγκο πήρε τον πόντο.

Η εξέλιξη του δεύτερου σετ ήταν παρόμοια με αυτή του πρώτου. Η Ροζελάρε μπήκε δυνατά στο σετ, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να περάσει μπροστά.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν γρήγορα να χτίσουν διαφορά τριών πόντων, όμως οι Βέλγοι μείωσαν στον πόντο (15-16). Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το σετ με 25-21.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε τυπική υπόθεση. Από την αρχή ο Ολυμπιακός με την ψυχολογία στα ύψη κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και το 12-25 περιγράφει επακριβώς την εικόνα του σετ που είδαμε.

Κνακ Ροζελάρε – Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 25-27, 21-25, 12-25

*Οι πόντοι της Ροζελάρε προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων (12 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 38 επιθέσεις (58% αποτελεσματικότητα), 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων (12 χαμένα σερβίς).

ΚΝΑΚ ΡΟΖΕΛΑΡΕ (Στέβεν Βανμπέντεγκαελ): Ντουλστ 1 (1 άσσος), Κούλμαν 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Πλασκιέ 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ. – 15% άριστες), Βερχάνεμαν 7 (7/25 επ., 62% υπ. – 23% άριστες), Τρέιαλ 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Ροτί 11 (10/19 επ., 1 άσσος) / Ντερόι (λ, 73% υπ. – 36% άριστες), Βίκστρα 2 (2/3 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Βαν Έλσεν, Ντεποβέρε, Γκονζάλες 2 (2/4 επ.)

.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 15 (11/22 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 6 (2/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (12/20 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. – 7% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 63% υπ. – 50% άριστες).