Κλείδωσε την παραμονή η Σπέτσια, ενεργοποιείται η ρήτρα του Βέρντε (VIDEO)

SERIE A’-37η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΠΕΤΣΙΑ-ΤΟΡΙΝΟ: 4-1

Γήπεδο: Αλμπέρτο Πίκο

Στη Serie A’ και την επόμενη σεζόν η Σπέτσια, που κέρδισε με 4-1 την Τορίνο και ησύχασε.

Με την παραμονή της Σπέτσια στην Serie Α’, η ΑΕΚ αναμένεται να λάβει 700.000 που προβλέπει η οψιόν αγοράς του Ντανιέλε Βέρντε, ενώ θυμίζουμε πως είχε βάλει στα ταμεία της άλλα 500 το καλοκαίρι για τον δανεισμό του.

Στο 18’ η Σπέτσια είχε δοκάρι με τον Σαπονάρα ενώ στο 19ο λεπτό ο Οτζέλο έβγαλε όμορφα στον Σαπονάρα που κινήθηκε στο όριο και σούταρε όμορφα για το 1-0.

Στο 39’ ο Σαπονάρα απείλησε ξανά αλλά ο Μπρέμερ πρόλαβε κι έβαλε την προβολή και στο επόμενο λεπτό η Σπέτσια κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πόμπεγκα από τον Βόιβοντα και ο Ενζολά έγραψε το 2-0 από τα 11 μέτρα. Στο 44ο λεπτό ο Ρινκόν έπιασε το μακρινό σουτ αλλά ο Ζουτ έπεσε και απομάκρυνε.

Στο 49ο λεπτό ο Σαπονάρα γύρισε στον Ενζολά που πλάσαρε από το πέναλτι αλλά είδε τον Σιρίγκου να του λέει όχι και στο 55’ η Τορίνο κέρδισε πέναλτι και ο Μπελότι μείωσε σε 201 από τα 11 μέτρα.

Στο 63ο λεπτό το σουτ του Σαπονάρα έξυσε το δοκάρι του Σιρίγκου, ενώ στο 74’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρκίτσα, ο Ενζολά έκανε το 3-1 από κοντά.

Στο 81ο λεπτό η «γκρανάτα» έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπρέμερ και στο 84’ ο Έρλιτς με κεφαλιά μετά από γέμισμα του Φαρίας, διαμόρφωσε ο 4-1.

Στο 90+2′ ο Σιρίγκου πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επεμβαση σε εκτέλεση φάουλ του Εστέβες και σε πλασέ του Ματζιόρε στην επαναφορά.

ΣΠΕΤΣΙΑ: Ζουτ, Μαρκίτσα, Τέρτσι, Ισμαΐλι, Φερέρ, Ρίτσι (58’ Σένα), Ματζιόρε, Πόμπεγκα (69’ Εστέβες), Ενζολά, Αγούδελο (57’ Φαρίας), Σαπονάρα (77’ Έρλιτς)

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ενκουλού, Μπρέμερ, Ίτσο (55’ Σινγκό), Ανσάλντι, Βόιβοντα (46’ Βέρντι), Μαντραγκόρα, Λούκιτς (63’ Μπουοντζιόρνο), Ρινκόν (77’ Μπαζέλι), Μπελότι, Σανάμπρια (63’ Τζάτζα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

44.000€ εγγυημένες* στην 5η περίοδο της Novileague! Ξεκίνα από σήμερα (21+)*Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις