18.8 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

«Κατοστάρα» του Ολυμπιακού στη Λάρισα

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε με «κατοστάρα» στις υποχρεώσεις του στην Basket League, μετά τη διακοπή για τις υποχρεώσεις των Εθνικών ομάδων και την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό, για το πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα με 101-70 στη Λάρισα την ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και ξαναβρέθηκαν στην κορυφή, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει την αυλαία της 9ης ημέρας αύριο (7/12, 19:30) αντιμετωπίζοντας το Λαύριο στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχτισε τις βάσεις για την ευρεία επικράτηση στην τρίτη περίοδο, η λήξη της οποίας τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 77-53, αφού είχε τρέξει σε αυτό το διάστημα επιμέρους σκορ 35-18.

Ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι πάνω από το 50% στα τρίποντα (17/32) τρίποντα και είχε 20/27 βολές έναντι 11/29 και 9/16 των Θεσσαλών, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι, που γνώρισαν την έβδομη ήττα σε οκτώ αγώνες και παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού, είχαν κορυφαίους τους Γκριν (20π.), Χάντσον (16π.) και Καράμπελα (13π.).

Για τους νικητές διψήφιοι ήταν οι Ντόρσεϊ (20π.), Βεζένκοφ (17π.), Λαρεντζάκης (14π.) και Ζαν-Σαρλ (10π.), ενώ ο Φαλ υπέστη διάστρεμμα ο στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου και θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Η πειραϊκή ομάδα έβγαλε την… υποχρέωση και, πλέον, στρέφει την προσοχή στον αγώνα της Ευρωλίγκας που ακολουθεί, με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.