22.3 C

«Καπάρωσε» την έκτη θέση το Περιστέρι

Επιβλητικό το Περιστέρι μετά τα πρώτα 16΄ της επανάληψης της αναμέτρησης της 8ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League με αντίπαλο την Λάρισα, επικράτησε με 80-56 και τερματίζει στην 6η θέση της βαθμολογίας της ρέγκιουλαρ σίζον, ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων της τελευταίας αγωνιστικής.

Οι «κυανοκίτρινοι» άρχισαν καλύτερα τον αγώνα (20-13 στο 8’) αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Ουέσλι – Λαμάρ Ουόσπαν, Ντέβον Ουάσινγκτον και Μπράξτον Χάγκινς, κάλυψαν την διαφορά και προηγήθηκαν με 32-27 στο 16’ και 33-29, 3’ και 54’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, το Περιστέρι ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με επιμέρους σκορ 10-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τζόρνταν Φορντ, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (39-35).

Το Περιστέρι άρχισε το δεύτερο μέρος από εκεί που τελείωσε το πρώτο και με σερί 16-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Φορντ, ξέφυγε με διαφορά 20 πόντων (55-35) στο 26’ και τελείωσε το παιχνίδι.